یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » ابهام عضویت «کاسپین» و «نور» در صندوق ضمانت سپرده ها + فایل صوتی

ابهام عضویت «کاسپین» و «نور» در صندوق ضمانت سپرده ها + فایل صوتی

بازگشت سپرده های مردم در بانک ها به دو شکل تضمین می شود. بخشی از آن به وسیله «سپرده قانونی» بانک ها نزد بانک مرکزی و بخش دیگر توسط «صندوق ضمانت سپرده ها». اما سوال این است که جایگاه صندوق ضمانت سپرده ها در جریان مشکل پیش آمده برای سپرده گذاران کاسپین چیست؟

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در ایران مطالعات بسیاری در بانک مرکزی در خصوص تشکیل یک نهاد پر قدرت در نظام بانکی در جهت ضمانت سپرده ها صورت گرفته که منجر به تدوین ماده ۹۵ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹؛ شده است. به موجب این قانون،‌ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز به ایجاد صندوق ضمانت سپرده‌ها به منظور تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده گذاران بانک ها و سایر موسسات اعتباری در صورت ورشکستگی است.

اما سوال اصلی این است که این صندوق چه میزان از سپرده ها را تضمین می کند؟ بر اساس مصوبه هیات وزیران، سقف ضمانت سپرده ها برای هر سپرده گذار در هر یک از بانکها و موسسات اعتباری عضو، فقط مبلغ یک میلیارد ریال است. فهرست بانکها و موسسات اعتباری عضو این صندوق را می توایند اینجا ببینید.

سوال دیگر این است که چرا در جریان ماجرای کاسپین، این صندوق به مساله ورود نکرد؟ پاسخ صندوق ضمانت سپرده ها این است که چون هنوز موضوع «ورشکستگی» برای کاسپن محرز نشده، دلیلی برای دخالت در آن وجود ندارد.

فایل صوتی زیر که حاصل گفت و گوی خبرنگار ما با یک مسئول پاسخگو در صندوق ضمانت سپرده هاست، نشان می دهد درباره عضویت «کاسپین» و «نور» در این صندوق ابهاماتی وجود دارد.

* کد خبر: 6422

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *