سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » مدیران صنعت بیمه، خودشان بیمه نامه عمر دارند؟

مدیران صنعت بیمه، خودشان بیمه نامه عمر دارند؟

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

به تارگی مهمان مدیرعامل یکی از شرکت های بیمه بودیم. آنجا درباره علل توسعه نیافتگی بیمه های عمر صحبت شد. یکی از دلایلی که از سوی مدیرعامل محترم برای عدم اقبال مردم به خرید بیمه های عمر مطرح شد، این بود که به گفته او «بسیاری از مدیران صنعت بیمه در کشور ما، خودشان بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری ندارند.»

او معتقد بود در چنین شرایطی، طبیعی است که حرف آنها در مردم اثر نکند و مخاطبان شرکت های بیمه به خرید بیمه نامه عمر، تمایلی نداشته باشند. من البته این ادعا را قبلا هم از چند فعال صنعت بیمه شنیده بودم، به همین دلیل به صورت کاملا اتفاقی، سه سوال را از چند مدیر صنعت بیمه پرسیدم:

۱- آیا شما به طور شخصی «بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری» دارید؟
۲- این بیمه نامه را از شرکت دولتی تهیه کرده اید یا از شرکت خصوصی؟
۳- آیا با اطلاعاتی که امروز از صنعت و شرکت های بیمه دارید، باز هم حاضرید بیمه نامه عمر تازه ای خریداری کنید؟

پاسخ این افراد را در ادامه می خوانید:

 

  • مجید صفدری، مدیرعامل شرکت سهامی بیمه ما

من برای خود، همسر و فرزندانم بیمه عمر و سرمایه گذاری از شرکت سهامی بیمه «ما» خریداری کرده ام. دلیل آن هم جذابیت این نوع بیمه نامه هاست، زیرا داری سرمایه به شرط فوت و حیات و پوشش نقص عضو دارد، معاف از مالیات است، سود ثابت و سود مشارکت در منافع پرداخت می کند و همچنین هزینه های درمانی سرطان را می تواند تامین کند. البته به فکر خرید بیمه نامه عمر جدیدی نیز هستم.

  • علی جباری، مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی

بله من برای خودم و همه فرزندانم بیمه نامه عمر و پس انداز را از شرکت دولتی بیمه ایران تهیه کرده ام. علت آن هم این است که اینجانب کارمند بیمه ایران بوده ام. ضمن این که شرکت های بیمه خصوصی بیشتر در یک دهه اخیر تاسیس شده اند، یا این که دولتی بوده و به خصوصی تبدیل شده اند.
اما نکته ای را در این مورد باید بگویم. فعالیت صنعت بیمه در دو حوزه بیمه های زندگی و غیر زندگی است که بیمه های عمر و پس انداز از گروه بیمه های زندگی است. مطابق قوانین حاکم بر فعالیت بیمه گری در تمام دنیا، این دو رشته اصلی بیمه ای از همدیگر جدا هستند و هر شرکت بیمه مجوز فعالیت در یک رشته مورد اشاره را دارد، ولیکن در ایران تا همین چند وقت پیش این گونه نبود.

خوشبختانه در چند سال اخیر، مجوزهای صادره بیمه مرکزی برای یک شرکت بیمه به صورت تخصصی در یک رشته اصلی است و حتی مطابق با آیین نامه های قدیم مصوب از جمله آیین نامه ١٣ قدیم، شرکتهای بیمه ای باید فعالیت رشته های زندگی و غیر زندگی را در دفاتر خود جداگانه منعکس کنند.

متاسفانه با توجه به زیرساختهای شرکتهای بیمه ای، این دو رشته به صورت جداگانه منعکس نشده و دارای عملکرد تفکیکی نیستند. با این وضعیت می توان نتیجه گرفت که دفاتر مالی شرکتهای بیمه و سود و زیان حاصله کل فعالیتهای شرکتهای بیمه ای را منعکس می کنند، بنابراین بیمه گزاری با دیدن عملکرد شرکت بیمه ای، نمی تواند مثبت یا منفی بودن عملکرد آن را ارزیابی کرده و از برگشت سرمایه خود اطمینان یابد.

اگرچه رشته عمر و سرمایه گذاری ذاتا برای شرکت بیمه ای به علت امکان محاسبات دقیق اکچوئری سود ده است و بیمه گزار هم می تواند اطمینان کافی به برگشت سرمایه خود داشته باشد، اما در حال حاضر با توجه به وضعیت مالی شرکتهای بیمه که متاثر از وضعیت اقتصادی جامعه است و عدم تفکیک این دو رشته از منظر مالی و سرمایه گذاری، می تواند باعث کاهش نفوذ بیمه زندگی در جامعه شود. علت آن هم عدم اطمینان از بازگشت سرمایه است که آن هم شرایط مالی نامساعد شرکتهای بیمه ای است که منتج از رشته های غیر زندگی است.

  • سعید گیوه چی، مدیر بیمه های عمر و زندگی بیمه معلم

من بیمه نامه عمر و زندگی دارم و آن را از یک شرکت خصوصی تهیه کرده ام. با اطلاعات و دانش امروز، باز هم تمایل دارم بیمه نامه جدیدی خریداری کنم.

  • آرام رشیدی، معاون پشتیبانی و امور اقتصادی شرکت بیمه نوین

بیمه نامه عمر را به صورت شخصی و از یک شرکت بیمه خصوصی تهیه کرده ام. باز هم تمایل دارم بیمه نامه جدیدی خریداری کنم.

  • افشین نوری، مدیر روابط عمومی شرکت بیمه پارسیان

من دو فقره بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری از یک شرکت بیمه خصوصی دارم. در صورتی که لازم باشم، باز هم بیمه نامه جدیدی خریداری خواهم کرد.

 

* کد خبر: 6332

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *