یکشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » روایت «محمد علی جمالزاده» از «انتشار فیلم های قدیمی علیه بانک پارسیان»!

روایت «محمد علی جمالزاده» از «انتشار فیلم های قدیمی علیه بانک پارسیان»!

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

به این روایت توجه کنید: … یکی از آنها گفت: جمالزاده! می‌دانی [فلانی ] چرا همه‌اش سیاسی می‌نویسد؟ چون این خانه را که می‌بینی ما برایش درست کردیم، و از همین راه.

تعجب کردم و پرسیدم چطور توانسته‌اند از راه روزنامه برایش خانه درست کنند؟

گفت: ما می‌دانیم در تهران آدمهای پولدار چه کسانی هستند. می‌آییم به [فلانی] می‌گوییم که مثلاً به رئیس روزنامه اطلاعات بد بگو … به وهاب زاده فحش بده، به فلان تاجر فحش بده. او هم شروع می‌کند؛ ولی آن پایین می‌نویسد: «بقیه دارد» آن وقت ما می‌رویم آن مرد را که برایش مقاله نوشته می‌بینیم و می‌گوییم اگر می‌خواهی بقیه نداشته باشد باید ده هزار تومان بدهی» آن مرد هم می‌گوید: «ده هزار تومان نمی‌توانم بدهم» پنج هزار تومان می‌گیریم می‌آییم سه نفری تقسیم می‌کنیم»

این روایت محمد علی جمالزاده است از یک نفر زورگیر در عرصه شایعه و به اصطلاح خبر. دو سال پیش بود که یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرد « بانک مرکزی در روزهای آینده یک بانک‌ خصوصی را منحل می‌کند » و بانک مرکزی به آن واکنش نشان داد و البته هیچ بانکی هم بعد از آن منحل نشد.

شاید اگر آن روز نظام بانکی با مرجع این خبر به شدت برخورد می کرد، امروز دیگر کسی جرات نمی کرد با منافع میلیون ها سپرده گذار و سهامدار در بانک پارسیان به این سادگی بازی کند.

کار شایعه پراکنان در فضای مجازی به جایی رسیده که به گفته دبیر اول کمیته اقتصادی مجلس، آن را نمی توان با هدفی جز ضربه زدن به نظام بانکی و از سوی جریانات مخالف نظام تلقی کرد. حسینی شاهرودی این را هم گفته که اگر چه بانک ها مشکلاتی نظیر طلب کلان از دولت، اشخاص حقیقی و حقوقی دارند و این موارد شرایط نامناسبی برای آنها ایجاد کرده، اما این هرگز به معنای ورشکستگی نیست.

او تاکید کرده که در طول ۳۸ سال گذشته، هیچ بانکی ورشکسته نشده است و این به دلیل پشتوانه محکم بانک مرکزی و صندوق ضمانت سپرده هاست.

متاسفانه طی روزهای گذشته، در شبکه‌های مجازی تصاویر و ویدئوهایی منتشر می‌شود که نشان می‌دهد تجمعی مقابل شعب پارسیان شکل گرفته و مردم برای دریافت سپرده‌های خود تلاش می‌کنند.

پیگیری موضوع از کوروش پرویزیان – مدیر عامل بانک پارسیان و رئیس کانون بانک‌های خصوصی – با این توضیحات همراه بود که تصاویر منتشره مربوط به زمان حال نیست و به دوره زمانی که بانک پارسیان عاملیت رسیدگی به تعهدات تعاونی اعتباری منحله ثامن‌الحجج را بر عهده داشت بر می‌گردد، اما اکنون با سوء‌ استفاده توسط عده‌ای از اشخاص نا آگاه با قصد و غرض تهیه و منتشر می‌شود.

به نظر می رسد کسانی که فیلم های قدیمی تجمع در مقابل بانک پارسیان را منتشر کرده اند، از جنس همان کسانی هستند که محمد علی جمالزاده روایت کرده است!

* کد خبر: 6255

این را نیز بررسی کنید

ریسک بیمه «صادرات کالا»؛ برای آمریکا صفر، برای عراق و سوریه ۷ !

پایگاه خبری خرد و کلان – حمید رضا نصیری نژاد جدول پیوست آیین نامه شرایط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *