یکشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » پاسخ دفتر مقام معظم رهبری به یک استفتاء: بازپرداخت نکردن تسهیلات دریافتی از نظام بانکی حرام است

پاسخ دفتر مقام معظم رهبری به یک استفتاء: بازپرداخت نکردن تسهیلات دریافتی از نظام بانکی حرام است

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

مطالبات معوق، این روزها گریبان نظام بانکی را گرفته و عدد آن از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم فراتر رفته است. ماجرا از این قرار است که در یک دوره مشخص، عده ای با وثایق ناکافی، از بانک ها تسهیلات دریافت کرده و آن را بازپرداخت نکرده اند.

درباره چرایی و چگونگی این اقدام، صحبت های فراوانی شده و خلاءهای قانونی این موضوع بارها بررسی شده است.

از سوی دیگر، نظام بانکی همواره با چالشی عمده در حوزه تسهیلات رو به رو بوده و آن هم موضوع نرخ سود است. بارها مراجع و علمای دینی درباره نرخ سود و جرائم بانکی اظهار نظر کرده اند.

با این حال یک سوال مطرح است و آن هم این که زیان بازپرداخت نکردن تسهیلات دریافتی از بانکها به کجا بر می گردد؟ آیا جز این است که منابع موجود در بانکها، متعلق به مردم است و بازپرداخت نکردن تسهیلات، به خود مردم لطمه می زند؟ اگر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع قفل شده اکنون در اختیار نظام بانکی بود، مشکلات چند نفر از نیازمندان به تسهیلات را می توانست حل کند؟

من از دوره کودکی، با این گزاره شرعی در نزدیکی یکی از مراکز راهنمایی و رانندگی آشنا شده بودم که «تخلف عمدی از قوانین راهنمایی و رانندگی، موجب ضمان است». اکنون این سوال برایم پیش آمد که وقتی مثلا عبور عمدی از چراق قرمز یا خیابان ورود ممنوع می تواند حرمت شرعی داشته باشد، آیا دریافت تسهیلات از بانک و بازنگرداندن آن ممنوعیتی ندارد؟ آیا کسانی که مدعی مسلمان بودن هستند، برای خود منع شرعی نمی بینند که بخشی از منابع مردمی موجود در بانک را طبق یک عقد قانونی دریافت کنند، اما به بهانه های مختلف آن را برنگردانند؟

این سوال را تحت عنوان یک استفتاء شرعی با پنج تن از مراجع معظم تقلید مطرح و پاسخ آنها را دریافت کرده ام. مراجع معظم در این باره به اتفاق، اعلام کرده اند که عدم بازپرداخت تسهیلات، جایز نیست، اما دفتر مقام معظم رهبری، به طور قطع اعلام کرده اند که این کار «حرام است».

متن پاسخ مراجع معظم به این سوال که « آیا بازپرداخت نکردن تسهیلات دریافتی از نظام بانکی جایز است؟» را در ادامه می خوانید:

 

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای: حرام است.

دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: به طور کلی بدهی بانکی مانند بدهی به اشخاص حقیقی در سررسید آن باید پرداخت شود. والله العالم

دفتر حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی: پرداخت نکردن آنچه که بانک بر اساس قرارداد مشروع، مالک شده است جایز نیست.

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی: باید مطابق قوانین برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی اقدام نمود و تخلف از این قوانین جایز نیست.

دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی: انسان باید طبق تعهد خود عمل نماید و بازپرداخت وام لازم می باشد.

 

* کد خبر: 6227

این را نیز بررسی کنید

ریسک بیمه «صادرات کالا»؛ برای آمریکا صفر، برای عراق و سوریه ۷ !

پایگاه خبری خرد و کلان – حمید رضا نصیری نژاد جدول پیوست آیین نامه شرایط عمومی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *