سه شنبه , ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
خانه » بانک » سخنرانی مدیرعامل بانک کشاورزی در اجلاس بین المللی کمیته اجرایی آپراکا و همایش بین المللی خدمات مالی و فقرزدایی در کشور چین

سخنرانی مدیرعامل بانک کشاورزی در اجلاس بین المللی کمیته اجرایی آپراکا و همایش بین المللی خدمات مالی و فقرزدایی در کشور چین

دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی در مراسم افتتاح شصت و هشتمین اجلاس کمیته اجرایی آپراکا و همایش بین المللی خدمات مالی و فقرزدایی، که روز ۱۶ خرداد در شهر پکن آغاز شده و تا ۱۷ خرداد ادامه خواهد داشت ، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در پی متن این سخنرانی را مشاهده می فرمایید:

رئیس محترم و اعضای هیئت رئیسه آپراکا، خانم ها و آقایان

سلام علیکم

اینجانب به نمایندگی از هیئت جمهوری اسلامی ایران، این جلسه را که با هدف فقرزدایی و توانمندسازی افراد کم درآمد برگزار می شود به فال نیک می گیرم و امیدوارم که نتیجه این جلسه راهبردهایی برای ریشه کن کردن فقر و ایجاد رفاه برای تمام جوامع انسانی باشد.

کاهش فقر و کمتر کردن فاصله طبقاتی در مرکز سیاست های اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران قرارداد و دولت با اجرای برنامه های توسعه متوازن، توسعه مناطق محروم و پرداخت های انتقالی به اقشار کم درآمد به دنبال آن است که گروه های فقیر جامعه را در جریان حرکت به سمت رشد و تعالی انسانی قرار دهد.

در کنار این برنامه‌ها، گسترش دسترسی گروه‌های فقیر به تسهیلات مالی و بخش مالی هم در اولویت‌ برنامه ریزی های دولت ایران قرار دارد.

از جمله برنامه های در دست اجرای بانک کشاورزی برای توانمندسازی افراد کم درآمد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه‌های اجرا شده برای افزایش دسترسی گروه‌های کم درآمد و فقیر به اعتبارات، تسهیلاتی است که از محل منابع قرض الحسنه برای اشتغال این قشر پرداخت می شود. از جمله پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون ریالی برای اشتغال از محل منابع قرض الحسنه بانک ها که در این برنامه، بانک کشاورزی نقش محوری دارد.
با پرداخت این تسهیلات، گروه‌های تحت پوشش مستمری کمیته امداد و سازمان بهزیستی، با کسب درآمد از محل اشتغال خود، از پوشش دریافت مستمری خارج شده اند به گونه ای که سال گذشته فقط با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه، بیش از ۵۰ هزار خانوار از پوشش کمیته امداد امام خمینی خارج و صاحب شغل مستقل و زندگی مناسبی شده اند.

۲- تأمین تسهیلات سرمایه در گردش با متوسط مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال (۱۰ هزار دلار) برای کشاورزان کوچک از سوی بانک کشاورزی از دیگر اقدامات بانک کشاورزی برای توانمندسازی افراد کم درآمد است.

در اجرای این برنامه هر سال حدود ۶۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی توسط بانک کشاورزی، به این قبیل کشاورزان کوچک اختصاص می یابد. با این طرح کل سرمایه در گردش تولیدکنندگان کوچک تأمین و توانسته‌اند در خودکفایی محصولات کشاورزی نقش مهمی ایفا کنند.

۳- اجرای طرح بانکداری پیوندی ازسوی بانک کشاورزی که با تشکیل گروه های خودیار و با همکاری صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (ایفاد) اجرا شده است ، اقدام موثر دیگر بانک کشاورزی است. در این برنامه ۲۵۰۰ گروه خودیار با بیش از ۴۱ هزار عضو تشکیل وحدود ۴۳۰ میلیارد ریال معادل۲۰ میلیون دلار تسهیلات به این گروه ها پرداخت شد.

۴- ایجاد سامانه اعتبارات خرد در بانک کشاورزی برای تسهیل دسترسی گروه های کم درآمد به سامانه بانک کشاورزی و درخواست اعتباری و پیگیری اتوماتیک آن تا زمان دریافت اعتبار.

۵- اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار اعتبار از سوی مجلس و دولت جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد شغل و فقرزدایی در روستاها از طریق بانک کشاورزی .

* کد خبر: 6165

این را نیز بررسی کنید

گشایش ارزی ۳۰۰ میلیون یورویی

پس از مذاکرات پولی و بانکی موفق با مقامات بانکی عراق، گشایش های ارزی جدیدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *