یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
خانه » بانک » عظیم قیچى‌ساز به باشگاه هشت‌هزارمتری‌هاى جهان پیوست

عظیم قیچى‌ساز به باشگاه هشت‌هزارمتری‌هاى جهان پیوست

عظیم قیچى‌ساز پا بر قله ٨۵١۶ مترى لوتسه در هیمالیا گذاشت و با این صعود ارزشمند روز ٢٩ اردیبهشت ١٣٩۶ را به روزى تاریخى در تقویم افتخارات ورزشى و ملى ایران تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، دقایقى پیش این هیمالیانورد توانمند ایرانی موفق شد پرچم ایران را بر فراز قله لوتسه به اهتزاز درآورده و نام خود را به عنوان نخستین ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان ثبت کند.
این افتخار بزرگ پس از ۴٠ روز تلاش مداوم روى این قله و در ادامه ٩ سال فعالیت پیوسته و خستگى‌ناپذیر عظیم قیچى‌ساز روى ١۴ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان و همزمان با حضور شورانگیز مردم ایران در انتخابات ریاست جمهورى دوازدهم حاصل شد.
براساس این گزارش اورست نخستین هشت‌هزارمترى بود که در سال ١٣٨۴ تسلیم اراده عظیم قیچى‌ساز شد ولى برنامه اصلى او براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمترى‌ها از سال ١٣٨٧ و با صعود به قله برودپیک آغاز شد. پس از آن قله‌هاى دائولاگیری، نانگاپارت، کانچن‌چونگا، گاشربروم ١، گاشروبروم٢، کی٢، ماناسلو، آناپورنا، ماکالو، چواویو، شیشاپانگما و اورست، خود را به نفس‌ها و قدم‌هاى این پهلوانِ دلاور ایرانى سپردند که تمامى صعودهایش را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعى و شرپا به پایان رسانده است.
این گزارش حاکى است که با فتح لوتسه در ساعت ١٢:٢٢ امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، برنامه عظیم قیچى‌ساز براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها تکمیل شد و او اکنون شانزدهمین کوهنوردى است که ١۴ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان را بدون کپسول اکسیژن و شرپا صعود کرد و در این راه ١١۵٩۶۵ متر را در ارتفاعات رشته کوه‌هاى هیمالیا و قراقروم بالا رفته است.
گفتنى است عظیم قیچى‌ساز و همنوردان ایرانی‌اش هم‌اکنون روى قله لوتسه هستند.
شما علاقمندان می‌توانید اخبار لحظه‌به‌لحظه صعود تاریخی عظیم قیچی‌ساز را از صفحه اختصاصی در وب‌سایت بانک سامان یا با عضویت در کانال تلگرامی ایران_بالا و صفحه اینستاگرام آن دنبال کنید.

* کد خبر: 6078

این را نیز بررسی کنید

شرق تهران

 بانک سینا حرکت به سمت بانکداری پلتفرمی را آغاز کرده است

قائم‌مقام بانک سینا گفت: با تدوین برنامه راهبردی کسب‌وکار بانک، حرکت به سمت بانکداری پلتفرمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *