جمعه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
خانه » بانک » عظیم قیچی‌ساز در نشست خبری پیش از فتح لوتسه: افتخار این صعود به نام ایران ثبت خواهد شد

عظیم قیچی‌ساز در نشست خبری پیش از فتح لوتسه: افتخار این صعود به نام ایران ثبت خواهد شد

عظیم قیچی ساز در نشست خبری پیش از صعود به لوتسه گفت: تمام تلاش من برای فتح ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری جهان، وارد کردن نام کشورمان در میان کشورهای مطرح در زمینه کوهنوردی جهان است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، قیچی ساز در این نشست خبری که مدیرعامل و مدیر روابط عمومی و صدای مشتریان بانک سامان حضور داشتند، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: هر فردی یک دِینی به کشورش دارد و باید آن را انجام دهد. سال‌های بعد کسی نمی‌گوید چه کسی رفت و چه کسی حمایت کرد. بلکه آنچه می‌ماند افتخار صعودهایی است که به نام ایران ثبت شده است.
قیچی‌ساز گفت: ‌از سال ۱۳۸۰ کوهنوردی را به صورت حرفه‌ای آغاز کردم و در این ۱۲ سال که توانستم به ۱۳ قله بالای ۸ هزار متر صعود کنم، تلاش کردم با فکر و برنامه‌ریزی پیش برم و رمز موفقیتم در کوهنوردی همین بوده است.
این کوهنورد سرشناس کشورمان با بیان اینکه پس از نخستین صعودم به قله اورست در سال ۸۴، تمام صعودهایم به صورت انفرادی بوده است، اظهار داشت: ‌هنگام صعود خطرات بسیاری وجود دارد و با توجه به اینکه مسئولیت‌ در قبال اعضای تیم که هموطن هستند زیاد است، انرژی زیادی می‌طلبد و کار را سخت‌تر می‌کند. من هم انفرادی می‌روم تا مسئولیت من بر گردن کسی نباشد.
وی افزود: البته در کمپ اصلی تیم‌های بین‌المللی در دسته‌های مختلف حضور پیدا می‌کنند که زمان صعود با آن‌ها همنورد می‌شویم و تا قله همراه هستیم. اما مسئولیتی در قبال سایر اعضای تیم وجود ندارد.
قیچی ساز تاکید کرد: بسیاری از کسانی که در باشگاه ۸ هزار تایی حضور دارند، برخی از اعضای بدنشان را در صعودها از دست داده‌اند،. اما خوشحالم که تا اینجا، من در بین این نفرات یکی از کسانی هستم که بدنم سالم است.
وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره انگیزه‌هایش برای صعود، گفت: سه سال پشت سر هم اتفاقاتی افتاد که نتوانستم به هدفم برسم، فوت چند باربر در منطقه صعود اول را ناتمام گذاشت و دو سال پیاپی زلزله‌های مهیب و مرگبار مانع صعود شد.
این کوهنورد باسابقه کشورمان گفت: برای فتح این قله، خیلی باید محتاط باشم. چون همه زحمات قبلی ممکن است با یک اشتباه هدر برود. من برای صعود به ۱۳ قله قبلی زحمت زیادی کشیده‌ام و در مرحله پایانی، باید گام‌هایم خیلی مطمئن و دقیق و دور از احساسات باشد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه دو ماه زمان صعود است، ممکن است روی قله احساساتی شویم و یک تصمیم اشتباه، علاوه بر هدف، جانمان را نیز تهدید ‌کند. به همین دلیل باید منطقی باشیم.
قیچی‌ساز در پاسخ به این پرسش که حمایت بانک سامان چقدر در این راه به شما کمک می‌کند، گفت: خوشبختانه در این دوره بدون دغدغه می‌روم و حمایت بانک سامان باعث شده است کوهنوردی را به‌عنوان یک ورزش حرفه‌ای، به جامعه معرفی کنم.
وی افزود: بر اساس نام این کمپین یعنی #ایران_بالا ، بانک سامان با حمایت خود، من را در بالا رفتن پرچم کشورمان در دنیا و مطرح کردن نام ایران همراهی می‌کند. به طور کلی، هدف مشترک من و بانک سامان از این همراهی، ارتقای جایگاه ورزش قهرمانی در رشته کوهنوردی است.
وی خاطرنشان کرد: هنگامی که آلمانی‌ها می‌خواستند قله نانگاپارمات را صعود کنند، حدود ۱۷ نفر تلفات دادند که پس از آن تمام آن کشور بسیج شد تا این صعود انجام شود.
این کوهنورد سرشناس کشورمان گفت: در همه رشته‌ها ورزشکاران زحمات زیادی می‌کشند و در المپیک چند صد مدال توزیع می‌شود، اما در کوهنوردی فقط ۳۴ نفر قلل بالای ۸ هزار متر را صعود کرده‌اند. در این بین هم تنها ۱۵ نفر بدون اکسیژن و باربر کارشان را انجام داده‌اند.
وی با بیان نقل قولی از یکی از نخستین اعضای باشگاه ۸۰۰۰متری‌ها اظهار داشت: سال ۱۳۷۷ که تیم ملی ایران برای نخستین بار عازم اورست شد، وی گفته بود آنها ۵۰ سال بعد هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند. اما امسال با فتح آخرین قله باقی‌مانده، وارد باشگاه‌ ۸هزار متری‌ها می‌شویم.

روی هر قله فقط یک بار فعالیت کرده‌ام
قیچی‌ساز در مورد نحوه صعود به قله‌ها گفت: در ارتفاع بالای ۸ هزار متر اکسیژن به یک سوم حد معمول می‌رسد و شرایط سخت است. ما بعد از ۱۰ روز پیاده‌روی به کمپ اصلی می‌رسیم و بعد از سه چهار روز استراحت و هم‌هوایی به کمپ یک می‌رویم. اینطور نیست که یکسره صعود را انجام دهیم، شاید ما چهار بار تا پای قله می‌رویم به کمپ قبلی برمی‌گردیم تا به شرایط مناسب برسیم. در روز آخر هم از هواشناسی استعلام می‌گیریم و صعود نهایی را انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد: تنها کسی هستم که در ۱۳ صعود قبلی روی هر قله فقط یک بار فعالیت کرده‌ام و همان یک بار هم منجر به صعود شد، شاید برای خیلی‌ها این موضوع عجیب باشد، به عنوان مثال، یک نفر برای فتح قله K 2، هفت بار به بالا رفته اما نتوانسته صعود را انجام دهد. آخرین نفری که هر ۱۴ قله را فتح کرده ۷ سال و دو ماه برای آن زمان سپری شده است، اما اگر اتفاقات سال ۹۳ نمی‌افتاد، می‌توانستم این قله‌ها را در ۶ سال و ۸ ماه تمام کنم که یک رکورد بی‌نظیر بود.

تمام صعودها بدون اکسیژن
افتخار کوهنوردی کشورمان در مورد اینکه شرایط بدنی‌تان برای کوهنوردی چگونه است، گفت: سال گذشته ۲۲۰ نفر اورست را فتح کردند و تنها من بودم که بدون اکسیژن رفتم. وقتی در آن بالا اکسیژن استفاده می‌کنید، ارتفاع برایتان ۲هزار متر کمتر می‌شود یا اگر باربر ببرید همه‌چیزتان را آماده می‌کند. صعود من بدون اکسیژن به این خاطر است که می‌خواهم کارم را بهترین نحو و در شأن نام ایران انجام دهم.
وی گفت: در حالت طبیعی، ضربان قلب انسان ۶۰ بار در دقیقه می‌زند، اما من با تمریناتی که داشته‌ام ضربان قلبم را به ۴۵ بار در دقیقه رسانده‌ام، شاید در شرایط طبیعی و از لحاظ پزشکی، زنده ماندن بدون اکسیژن در آن ارتفاع غیرممکن است، اما با تمرین می‌توانید این کار را انجام دهید. وقتی در آن شرایط قرار می‌گیرید، متوجه می‌شوید که می‌توانید بدون اکسیژن بمانید یا خیر.

اهمیت بُعد روانی کوهنورد
کوهنورد مشهور کشورمان در مورد اینکه تمرینات‌تان برای صعود چگونه بوده است، گفت: کوهنوردی یک ورزش هوازی است و باید تمرینات را طوری طراحی کنیم که نزدیک به شرایط صعود باشد که من بیشتر دوچرخه‌سواری و دوومیدانی انجام می‌دهم. اما در کوهنوردی بُعد روانی بسیار مهم است. شاید برخی کوهنوردان در تمریناتشان مرا هم در کوله‌پشتی‌شان بگذارند و بالا بروند، اما وقتی بحث صعود به قله است، نمی‌تواند کاری انجام دهد، به همین دلیل می‌گویم مسایل روحی و روانی حرف اول را می‌زند.
قیچی‌ساز در پاسخ به این سؤال که پس از این صعود و پیوستن‌تان به باشگاه ۸ هزار تایی‌ها، برنامه‌تان چه خواهد بود، گفت: نمی‌توانم کوهنوردی را کنار بگذارم، اما به دلیل خطرات زیادی که پشت سر گذاشته‌ام، دیگر روی قلل ۸ هزار متری فعالیت نمی‌کنم و برنامه‌ام این است که بلندترین قله‌های هر قاره را صعود کنم که این موضوع هم قطعی نیست.
وی درخصوص آموزش جوانان علاقمند به هیمالیانوردی گفت: همه دوست دارند تجربیات خود را به دیگران انتقال دهند و من هم مستثنی نیستم، اما باید بستر مناسب آن فراهم باشد.

تقارن آغاز سفر عظیم با روز مرد
بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست سیداحمد طاهری بهبهانی مدیرعامل بانک سامان در سخنان کوتاهی گفت: تقارن آغاز سفر عظیم قیچی ساز برای صعود به آخرین قله با میلاد امام علی (ع) و روز مرد را باید به فال نیک گرفت.
وی افزود: باعث افتخار و مسرت بانک سامان است که با یک جوان سختکوش و پرتلاش در راه افتخارآفرینی همراهی کنیم و امیدواریم بتواند، با این صعود و وارد کردن نام کشورمان در باشگاه ۸هزار متری‌های کوهنوردی جهان، مردم را شادمان کند.

قرارداد دوساله بانک سامان با قیچی ساز
در بخش دیگری از این نشست خبری، منصور مومنی مدیر روابط عمومی و صدای مشتریان بانک سامان در سخنانی، با اشاره به سابقه حمایت بانک سامان از ورزش تصریح کرد: زمانی که بانک سامان حامی ورزش والیبال ملی شد، هیچ نهادی و سازمانی حاضر به حمایت نبود و حوزه ناشناخته‌ای به شمار می‌رفت. اما ما ما سراغ آن ورزش رفتیم که اثرات حمایت بانک سامان بر ورزش و جامعه را همگان شاهد بودند.
مومنی گفت: ما در حمایت از عظیم قیچی ساز نگاه تبلیغاتی نداریم. بلکه نگاه و برنامه ما ملی است و تلاش می‌کنیم پیام این موفقیتملی، به سطح جامعه برسد و سبب موفقیت و رشد ورزش کوهنوردی کشور شود.
مدیر روابط عمومی و صدای مشتریان بانک سامان اظهار داشت: قرارداد ما با عظیم قیچی ساز دو ساله است و اگر امسال هم صعود صورت نگرفت، سال آینده این اتفاق بیفتد.
وی خاطرنشان کرد: برای بازگشت عظیم قیچی ساز به کشور برنامه‌ریزی گسترده‌ای انجام داده‌ایم و درتلاشیم برای استقبال از او، تعدادی از کوهنوردان مشهور دنیا را به ایران دعوت کنیم.
در پایان این نشست، بیمه‌نامه حوادث عظیم قیچی ساز به وی اهدا شد.
در این بیمه‌نامه، بیمه سامان تمام مسئولیت ناشی از حوادث احتمالی در جریان این صعود را تا سقف دو میلیارد ریال تحت پوشش خود قرار داد.
گفتنی است، عظیم قیچی‌ساز بامداد فردا برای صعود به قله لوتسه و پیوستن به باشگاه ۸ هزار متری‌ها راهی نپال خواهد شد.

* کد خبر: 5773

این را نیز بررسی کنید

رییس کمیسیون عمران مجلس: بازگشایی گره تولید با روش‌های نوین تامین مالی

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت همکاری بیش از پیش بانک‌ها با بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *