پنج شنبه , ۱۶ تیر ۱۴۰۱
خانه » بانک » تغییر پی در پی مدیرعامل مشکل اصلی بانک سرمایه

تغییر پی در پی مدیرعامل مشکل اصلی بانک سرمایه

مدیرعامل بانک سرمایه یکی از دلایل اصلی وجود مشکلات در این بانک را تغییر پی در پی مدیران عامل دانسته و معتقد است این تغییرات ضربه‌های متعددی را متوجه بانک کرده است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان و به نقل از شمانیوز، در روزها و هفته های اخیر شایعات زیادی پیرامون مشکلات مالی و ورشکستگی بانک سرمایه در فضای کشور منتشر شده است که ظاهرا دستهای پشت پرده ای عامل بروز این شایعات بوده اند؛ افرادی که به دلیل بدهی های کلان به بانک سرمایه و برای فرار از پرداخت، اقدام به تخریب چهره های موجه این بانک کرده اند.

گفته می شود درپی کشف فساد ۸ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان و بدهی کلان بدهکاران در بانک سرمایه زیر مجموعه آن، مدیرعامل این بانک طبق وظیفه قانونی از تعدادی از بدهکاران کلان که دارای بدهی معوق بوده‌اند، شکایت کرد. اما همین شکایت دلیل موجهی برای بدهکاران کلان بود تا با فشار آوردن به صندوق ذخیره فرهنگیان، گزینه موردنظر خود را برای تغییر مدیرعامل جدید بانک سرمایه تحمیل کنند.

به گفته یک منبع آگاه (پ.ش) و (خ.ش) دو گزینه‌ای هستند که برای مدیرعاملی بانک سرمایه به بانک مرکزی معرفی شده و در روز ۱۶ اسفند سال ۹۵ از بانک مرکزی تأییدیه گرفته‌اند و نامه آنها به وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس مجمع صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سهامدار عمده بانک سرمایه ارسال شده است.

در همین رابطه «محمدرضا خانی» مدیرعامل بانک سرمایه به خبرنگار شمانیوز گفت: وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس مجمع صندوق ذخیره سه نفر را برای عضویت در هیات مدیره به بانک مرکزی معرفی کرده بود که گفته می شود دونفرشان تایید و به وزیر معرفی شده اند اما هنوزمکتوب به دست ما نرسیده است.

«خانی» در رابطه با روند پیگیری وضعیت بدهکاران این بانک اظهار داشت: در حال حاضر پیگیری وضعیت بدهکاران بانکی ادامه دارد اما مشکلی حساسی که در این رابطه وجود دارد و من برای اولین بار آن را اعلام کنم آدرسها و تلفنهای غیرواقعی این افراد است که روند پیگیری را با مشکل مواجه کرده است. درواقع”نام هست اما نشان نیست” مثلا وقتی با شماره تلفن تماس می‌گیریم متوجه می شویم که آنجا آرایشگاه است یا به آدرسها مراجعه می کنیم می بینیم محلی که آدرس داده اند زمین بایر یا حتی اتوبان است و همین کارما کمی سخت‌تر کرده است.

وی درباره موضوع عزل خود از سمت مدیرعاملی بانک سرمایه به شمانیوز گفت: بحث عزل من فعلا مطرح نشده و باید هیات مدیره تکمیل شود و پس ازتکمیل،هیات مدیره تصمیم بگیرد که آیا من باقی بمانم یا نه؟ اما واقعیت این است که بدهکاران کلان بانکی، تنها آرزویشان این است که من نه از بانک سرمایه بلکه از کل نظام بانکی بروم زیرا آنها نه فقط به بانک سرمایه بلکه به همه بانکها بدهکارند اما تنها بانک سرمایه بود که مبارزه با اینها را از زمانی که من آمدم آغاز کرد.

خانی در ادامه یکی از دلایل اصلی وجود مشکلات در بانک سرمایه را تغییر پی در پی مدیران عامل دانسته و افزود: بانک سرمایه اولین بانکی است که در مقایسه با بانکهای دیگر این همه تزلزل داشته وهمانطور که مقام معظم رهبری در انتصاباتشان یا ریاست محترم جمهور در فرصت دادن به وزرا یا عوامل اجرایی دوره ۵ یا ۴ ساله ای را فرصت میدهند تا مدیریت تثبیت شود اما این بانک عملا طی ۱۰ سال از فعالیت آن تاکنون ۱۴ مدیرعامل عوض کرده است و تا زمانی هم که مدیریت تثبیت نشود باید چنین مشکلاتی را پیش بینی کرد.

بنابراین امیدوارم که سهامدارن به این یقین و باور برسند که بالاترین معضل ما بعد از بدهکاران همین تثبیت مدیریت است چه با خانی چه بدون او

خانی در ادامه این گفت‌و‌گو به میزان وصول مطالبات معوقه بانک سرمایه در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: ما از تاریخ ۱/۴/۹۵ تا الان قریب به ۴۴ درصد کل وصول مطالبات داشته ایم که در نظام بانکی بی نظیر است.

وی درباره جایگاه بانکداری الکترونیکی بانک سرمایه به شمانیوز گفت: ما در عرصه بانکداری الکترونیکی تا سال گذشته اصلا جایگاهی نداشتم اما بحمدالله پس از تغییراتی که در شرکت وابسته به بانک و خود اداره آی تی داشتیم الان تا حدودی توانسته ایم اعلام کنیم که ماهم در بانکداری الکترونیکی می توانیم باشیم اگرچه هنوز به جایگاه رفیع خودمان در این زمینه نرسیدیم اما با برنامه ریزی صورت گرفته پیش بینی می‌کنیم که در ابتدای تیرماه سال آینده جز سه بانک اول در این مقوله باشیم.

خانی در پایان به برنامه های توسعه ای بانک سرمایه در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت:رویکرد ما برای سال آینده بحث بین الملل است چون بانکهای داخل کشور شبیه هم کار می‌کنند؛ نهایتا نرخ سود را بالا می برند و تسهیلات می دهند و آنچه که خواسته و ایده ال نظام بانکی است انجام نمی شود لذا ما رویکردمان را به سمت جامعه بین الملل برده ایم تا با استفاده از منابعی که بیرون و سرگردان است و از طریق که شعبی که در خارج از کشور با مجوز بانک مرکزی خواهیم داشت بتوانیم برای این پولها در داخل کشور برنامه ریزی کنیم.

* کد خبر: 5642

این را نیز بررسی کنید

امکان پرداخت غیرحضوری نذورات در بانک دی

بانک دی امکان پرداخت غیرحضوری نذورات نقدی هم‌وطنان به آستان مبارک حضرت امام رضا(ع) را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *