سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » معاون سندیکای بیمه گران: «اولیا» را خسته کردند

معاون سندیکای بیمه گران: «اولیا» را خسته کردند

معاون سندیکای بیمه گران ایران با بیان این که «اولیا از برخی ناملایمات ایجاد شده در شورای عمومی و مخالفت برخی اعضای شورا با طرح های بنیادین خسته شده بود»، گفت: هنوز هیچ شخصی به طور رسمی برای دبیرکلی سندیکا نامزد نشده است.

متن گفت و گوی حسن دهگاهی با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان را در ادامه می خوانید:

شما چطور به سندیکا آمدید؟

پس از این که آقای تاجگردون به سندیکا آمد، من هم دعوت به کار شدم.

در دوره فعالیت ایشان، چه تحولاتی در سندیکا رخ داد؟

در دوره ایشان سندیکا وارد فاز جدیدی از فعالیت شد. در آن دوره رخوت و سکونی که بر سندیکا حاکم بود از بین رفت و سندیکا به شدت فعال شد. تاجگردون پایه های سندیکا را محکم کرد، به طوری که ۱۲ کارگروه و ۳۵۰ کارشناس طی آن دوره در سندیکا تثبیت شد، کمیسیون ها تشکیل شد و جلسات شورای عمومی مرتب شد.

همان زمان ۳ میلیارد تومان از منابعی که با دریافت حق عضویت جذب شده بود، صرف خرید طبقه ای از ساختمانی شد که اکنون سندیکا در آن مستقر است. برای ۱۰ درصد عوارضی که قرار بود از محل فروش بیمه نامه شخص ثالث به حساب نیروی انتظامی واریز شود، سقف تعیین شد.

ولی ظاهرا حضور ایشان در مجلس پررنگ تر بود؟

به هر حال ایشان در مجلس به شدت درگیر مسائل کاری بودند، ولی در همان دوران هم سندیکا را رها نکردند. اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که باید فردی تمام وقت در سندیکا مشغول باشد و حتی خود ایشان مهندس اولیا را به شورا معرفی کردند.

دوره آقای اولیا هم تحولاتی جدی در سندیکا شاهد بودیم. نمونه اش هم تعامل جدی با اصحاب رسانه بود.

بله. اصحاب رسانه می دانند که در این دوره تعامل مناسبی میان آنها و سندیکا بود. از سوی دیگر دو اقدام اساسی توسط سندیکا در دوره مدیریت آقای اولیا صورت گرفت. اولین اقدام این بود که بند ب ماده ۳۷ قانون برنامه پنجم، عوارضی بر بیمه حوادث راننده وضع کرده بود که با تلاش سندیکا این عوارض حذف شد. در ادامه، شهرداری های شهرهای بزرگی مانند مشهد و اصفهان بر اساس مصوبه شورای شهر موظف شده بودند از عملیات بیمه گری عوارض دریافت کنند.

با رایزنی سندیکا و تلاش مهندس اولیا، این عوارض حذف شد و کمک زیادی به شرکت های بیمه کرد.

با این حساب، فعالیت های دبیرکل سندیکا بسیار موثر بود. پس چرا ایشان تصمیم گرفت در محل جدیدی خدمت کند؟

ایشان طرح های زیربنایی و مهمی برای صنعت بیمه در نظر داشت که متاسفانه با همراهی شورای عمومی مواجه نشد. ایشان تلاش کرد آی تی را با صنعت بیمه عجین کند و در این راه بسیار تلاش کرد، اما متاسفانه شورای عمومی با آن مخالفت کرد. در سندیکا هم دبیرکل نمی تواند به تنهایی اقدامی بکند، بلکه باید حتما مصوبه شورای عمومی را داشته باشد. این عدم همکاری شورا، ایشان را خسته کرده بود.

حتی ایشان تلاش کرد از محل بودجه سندیکا، بخش دیگری از ساختمان فعلی را خریداری کند. که آن هم محقق نشد. در بخش آموزش هم برنامه های خوبی تدارک دیده شده بود که متاسفانه مخالفت هایی با آن شد و بی نتیجه ماند. این ناکامی ها، ایشان را خسته کرد.

اکنون اسامی متعددی به عنوان دبیرکل جدید سندیکا مطرح شده است. این اسامی تا چه اندازه صحت دارد؟

هیچ کدام از اینها صحت ندارد. انتخاب دبیرکل روالی دارد و ابتدایی ترین کار برای انتخاب دبیرکل، ثبت نام کردن، دعوت شدن به شورا و کمیسیون راهبردی، بیان نظرات و معتقد کردن اعضای شوراست.

متاسفانه برخی همکاران صنعت بیمه، اسامی کسانی را برای تصدی سمت دبیرکل مطرح می کنند که اصولا صلاحیت حرفه ای برای این کار را ندارند.

* کد خبر: 5363

این را نیز بررسی کنید

روایت تحریم؛ حجم تعهدات بیمه اتکایی داخلی از GDP هم فراتر رفته بود!

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به فایلی صوتی دست یافته که در آن یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *