جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » ۵۰ تا ۶۱ شرکت، ظرفیت حداقلی بازار بیمه کشور

۵۰ تا ۶۱ شرکت، ظرفیت حداقلی بازار بیمه کشور

درباره تعداد شرکت های بیمه در کشور ما نظرات فراوانی ارائه شده، اما به تازگی یک تحلیل علمی در این باره منتشر شده که نشان می دهد تعداد شرکت ها می تواند بسیار بیش از عدد موجود باشد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، پش از این که شرکت های خصوصی بیمه به بازار کشور وارد شدند و مدتی از فعالیت آنها گذشت، این سوال پیش آمد که آیا با افزایش تعداد شرکت ها، بازار بیمه کشور هم توسعه پیدا کرد؟

بسیاری از فعالان صنعت بیمه معتقدند افزایش تعداد شرکت های بیمه به افزایش بازار منجر نشد، بلکه شرکت ها با ابزارهای مختلف که نرخ شکنی در راس آنهاست، بازار یکدیگر را از آن خود کردند.

به تازگی پژوهشکده بیمه بر روی این موضوع تحقیق انجام داده که نشان می دهد از نظر تئوری، تعداد شرکت ها می تواند بیش از میزان کنونی باشد.

محقق با طرح این سوال که «محدوده قابل قبول برای تعداد شرکت های بیمه کدام است؟»  ابتدا تولید بالقوه حق بیمه در ایران را برآورد و سپس از طریق محاسبه کارایی مقیاس در بین شرکت های بیمه، مقیاس بهینه تولید را سنجیده است. او در نهایت از تقسیم تولید بالقوه حق‌بیمه بر مقیاس بهینه شرکت ها، تعداد بهینه شرکت های بیمه در صنعت بیمه ایران را استخراج کرده است.

به اعتقاد او تعداد شرکت های بیمه در کشور بر اساس مقیاس کارا در حال حاضر ۵۰ شرکت است و این ظرفیت وجود دارد که با ارتقای کارایی شرکت های بیمه به ۶۱ شرکت افزایش یابد. بدین ترتیب می توان نتیجه گیری کرد که بازه قابل قبول برای تعداد بهینه شرکت های بیمه در کشور متناسب با میزانی که کارایی شرکت های بیمه افزایش یابد، در محدوده ۵۰ تا ۶۱ شرکت بیمه قرار دارد.

 

مطالعه مبنا تعداد شرکت های بیمه در مقیاس کارا
مقایسه تطبیقی ۱) شاخص بیمه ای (حق بیمه تولیدی) ۱۹
۲) شاخص اقتصادی (تولید ناخالص داخلی) ۸۰
۳) شاخص اجتماعی (جمعیت) ۵۵۰
مدلسازی ۴) وضعیت موجود ۵۰
۵) ارتقای کارایی صنعت بیمه ۲۷۰
۶) ارتقای کارایی شرکت های بیمه ۶۱

 

* کد خبر: 5330

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *