یکشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۱
خانه » بیمه » دفاع همتی از خصوصی سازی بیمه ایران و محاسبه نرخ دیه بر اساس قیمت نقره

دفاع همتی از خصوصی سازی بیمه ایران و محاسبه نرخ دیه بر اساس قیمت نقره

رئیس کل بیمه مرکزی با اعلام این که شرکت های بیمه از محاسبه نرخ دیه بر اساس قیمت نقره استقبال می کنند، گفت که هنگام بررسی قانون اصل ۴۴ از مدافعان خصوصی سازی شرکت بیمه ایران بوده است.

وی تاکید کرد: حق بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه متغیر است، به همین دلیل افزایش نرخ دیه و به تبع آن افزایش حق بیمه شخص ثالث می تواند به کاهش خرید این بیمه نامه منجر شود.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، عبدالناصر همتی در یک گفت و گوی تلویزیونی با بیان این که شرکت های بیمه از تغییر نحوه محاسبه نرخ دیه استقبال می کنند، گفت: نرخ دیه در حال حاضر و در ماه های حرام ۲۵۴ میلیون تومان است که بر اساس قیمت شتر محاسبه می شود، اما اگر این محاسبه بر اساس قیمت نقره باشد، دیه تا ۱۰۰ میلیون تومان کاهش می یابد.

وی با اشاره به این که اکنون از ۲۹ میلیون وسیله نقلیه موجود در کشور ۹ میلیون دستگاه بیمه نامه شخص ثالث ندارند، افزود: این وضعیت هم برای بیمه ها و هم برای مردم مشکل ایجاد می کند.

به گفته او در سال گذشته ۱۷ هزار فوت و ۴۰۰ هزار کشته حاصل تصادف های رانندگی در کشور ما بوده که به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ ضمن این که این وضعیت هم به شرکت های بیمه و هم به مردم زیان زیادی وارد می کند.

همتی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره علت بداخلاقی شرکت های بیمه هنگام پرداخت خسارت تصادفات، گفت: وقتی دخل و خرج با هم نخواند، شرکت بیمه به دنبال راهکاری برای کاهش خسارت پرداختی است. گرچه این روش را من قبول ندارم و معتقدم بهترین راه برای جذب مردم به سمت بیمه، پرداخت دقیق و به موقع خسارت است.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به این که ضریب خسارت بیمه شخص ثالث اکنون بالای صد در صد است، اظهار کرد: این بیمه نامه نقدینگی خوبی وارد شرکت ها می کند. مشکل بیمه توسعه نیز از همینجا شروع شد، به طوری که بیمه نامه شخص ثالث با تخفیف ۲۰ درصد فروخته شد، بدون این که به عاقبت این کار توجه شود.

همتی با تاکید بر این که وظیفه نهاد ناظر، کنترل بازار است، ادامه داد: بازار بیمه حساس است و باید به درستی کنترل شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان پرداخت خسارت در تصادف های رانندگی گفت: در خسارت های جرحی و فوتی، حداکثر دو هفته پس از تکمیل پرونده باید خسارت پرداخت شود.

او ادامه داد: در خسارت های مالی، همیشه اختلاف نظرهایی میان شرکت بیمه و زیان دیده وجود دارد و همین باعث اتلاف زمان یا نارضایتی می شود.

به گفته او قانون جدید بیمه شخص ثالث در حال اجراست و تدوین ۱۶ آیین نامه آن تا پایان سال نهایی می شود.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان این که متاسفانه فرهنگ بیمه در کشور ما پایین است، اظهار کرد: سالانه یک میلیون فقره خسارت اتومبیل در کشور توسط شرکت های بیمه پرداخت می شود و این عدد بسیار بالاست.

وی با بیان این که رقابت شرکت های بیمه به افزایش ۷ برابری ضریب نفوذ بیمه طی دو دهه گذشته منجر شده است، گفت: بر خلاف نظر برخی که افزایش تعداد شرکت ها را ضد رقابت می دانند، در عمل این اتفاق به افزایش رقابت منجر شده و حتی برخی از این گلایه دارند که این روند به نرخ شکنی معدودی از شرکت های بیمه منجر شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان این که در برخی کشورها تا ۵۰۰ شرکت بیمه وجود دارد، تاکید کرد که رشته های بیمه ای در ایران و دنیا مشخص است و نمی توان رشته دیگری خارج از محدوده کنونی اختراع کرد.

همتی درباره رشته درمان تکمیلی نیز گفت: این رشته به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل شده و گرچه نگاه بازرگانی به آن هست، اما باز هم ضریب خسارتش بسیار بالاست.

وی با انتقاد از پایین بودن ضریب نفوذ بیمه های عمر و زندگی در کشور، گفت: اکنون ۱۲ درصد پرتفوی صنعت بیمه ما مربوط به بیمه های عمر است، در حالی که ای آسیای شرقی این عدد تا ۵۰ درصد است.

او همچنین به ورود بیمه مرکزی و بیمه ایران به موضوع پرونده بیمه توسعه اشاره و اعلام کرد که تا کنون ۶۰۰ میلیارد تومان از بدهی های این شرکت تسویه شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین به قانون تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی اشاره کرد و با بیان این که نهایی شدن آن در انتظار تایید شورای نگهبان است، اظهار کرد: با دریافت حق بیمه ۱۰۰۰ تومان، ۷۵۰ تومان و ۵۰۰ تومان به ترتیب در شهرهای بزرگ، متوسط و روستاها برای هر ماه و تاسیس این صندوق، انقلاب بزرگی در صنعت بیمه رخ می دهد و مشکلات مردم در کشور حادثه خیز ایران پس از وقوع حوادث طبیعی به شدت کاهش خواهد یافت.

همتی در پایان با اشاره به این که هنگام بررسی سیاست ها اصل ۴۴ قانون اساسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام از مدافعان خصوصی شدن شرکت بیمه ایران بوده است، گفت: به هر حال در نهایت مصوب شد که این شرکت دولتی باقی بماند، اما این شرکت هم اکنون به خوبی خدمات بیمه ای ارائه می کند.

* کد خبر: 5092

این را نیز بررسی کنید

«کارت هدیه» بیمه تعاون، محصولی نوآورانه و منحصر به فرد در صنعت بیمه کشور

کارت هدیه که پیشتر به عنوان محصول انحصاری نظام بانکی شناخته می شد، این روزها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *