یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » پیشنهادهایی برای «استقلال بیشتر بیمه مرکزی» مطرح شده است

پیشنهادهایی برای «استقلال بیشتر بیمه مرکزی» مطرح شده است

پژوهشکده بیمه در قالب یک طرح پژوهشی، پیشنهادهایی را برای اصلاح ساختار بیمه مرکزی ارائه کرده است. این پژوهش با عنوان «بررسی ساختار و کارکرد نهادهای ناظر بیمه ای در کشورهای منتخب و ارائه پیشنهادات عملی جهت اصلاح ساختار و کارکرد بیمه مرکزی ج.ا.ایران» اواخر سال گذشته و در چارچوب مگاپروژه های کلیدی
وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، جهت گیری آن چه در این پژوهش به عنوان پیشنهاد مطرح شده، استقلال بیشتر بیمه مرکزی است.

در این پژوهش، بر لزوم تدوین قوانین و مقررات لازم در خصوص دوره خدمت ریاست کل بیمه مرکزی و نحوه عزل وی جهت پیشگیری از عزل وی به دلایل غیر فنی و تثبیت موقعیت او در قبال جهت گیری های سیاسی تاکید شده است.
پیشنهاد دیگر، تدوین قوانین و مقررات در خصوص تأمین مالی بیمه مرکزی در جهت تقویت استقلال آن است و تأمین مالی از طریق عوارض، حق نظارت و جریمه به عنوان راهکار ارائه شده است.
همچنین خواسته شده قوانین و مقررات طوری تدوین شوند که بیمه مرکزی بتواند نسبت به تخصیص منابع (مالی و انسانی) خود رأساً تصمیم گیری کند. از سوی دیگر وضع قوانین به گونه ای که بیمه مرکزی با توجه به صلاحدید و محیط نظارتی خود اختیار جذب و خاتمه خدمت کارکنان را داشته باشد، پیشنهاد شده است.

فراهم کردن شرایط لازم برای تعیین رویه های رفتاری و پرورش نیروی انسانی متخصص و تدوین ضوابط و مقرراتی به منظور تعریف نحوه همکاری و هماهنگی بیمه مرکزی با مقامات اجرایی و قضایی کشور نیز در این پیشنهادها آمده است.

در بند دیگری با عنوان «عدم مشارکت بیمه مرکزی در فعالیت های تصدی گرانه سرمایه گذاری» نیز کاهش تدریجی ۲ واحد درصد سالانه اتکایی اجباری روی هر بیمه نامه در بیمه های غیرزندگی در یک دوره حداقل ۸ ساله از میزان ۱۵ درصد فعلی و نهایتاً حذف آن به استثنای رشته های اتومبیل، درمان و مسئولیت مطرح شده است.

در حوزه بیمه های عمر نیز کاهش تدریجی ۲ واحد درصد سالانه اتکایی اجباری تا رسیدن به سطح ۱۰ درصد در طی یک بازه ۸ ساله پیشنهاد شده است.

 

* کد خبر: 5006

این را نیز بررسی کنید

«تهران رواک» به دنبال تبدیل شدن به بیمه گر اتکایی منتخب بازار است

بیمه مرکزی به تازگی و بر اساس “قانون تاسیس موسسات بیمه غیردولتی” و “قانون تاسیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *