شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » جایگزینی سود بیمه شخص ثالث به جای مالیات ارزش افزوده؟!

جایگزینی سود بیمه شخص ثالث به جای مالیات ارزش افزوده؟!

در طرح توسعه نظام بیمه ای کشور، حذف مشمولیت صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده مورد تاکید قرار گرفته و پیشنهاد تازه ای به جای آن مطرح شده است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در این طرح که توسط پژوهشکده بیمه و به سفارش بیمه مرکزی انجام شده، آمده که با توجه به تجارب بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مبنی بر عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه و مباحث نظری، معافیت دائمی صنعت بیمه از این مالیات مورد توصیه جدی است.

با این حال، اشاره شده که با توجه به اخذ عوارض گوناگون از برخی رشته های زیان ده بیمه در کشور که با اصول تئوریک و تجارب جهانی در تعارض است، پیشنهاد می شود اخذ هرگونه عوارض از صنعت بیمه بازرگانی در سطح ملی و محلی ممنوع شود.

اما طبیعی است که دریافت مالیات و عوارض از صنعت بیمه، محل درآمدی برای دولت است، پس با حذف آن باید به دنبال منابع جایگزینی بود.

این طرح پیشنهاد داده در صورت نیاز جدی به تامین مالی از صنعت بیمه و عدم سیاست تقویت این صنعت، درصدی از سود شرکت ها در رشته شخص ثالث به عنوان عوارض این رشته، علاوه بر مالیات بر سود عادی که از شرکت های بازرگانی اخذ می شود، از شرکت ها اخذ شده و حسب صلاح دید قانون گذار تخصیص یابد.

* کد خبر: 4949

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *