سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱
خانه » بیمه » دبیر کل سندیکای بیمه‌گران: نرخ بیمه حوادث طبیعی، فنی و دقیق تنظیم شود

دبیر کل سندیکای بیمه‌گران: نرخ بیمه حوادث طبیعی، فنی و دقیق تنظیم شود

دبیرکل سندیکای بیمه گران تاکید کرد ایجاد صندوق بیمه حوادث همگانی بلایای طبیعی فرصت بی همتایی برای این صنعت است اما باید ریسک ها و نرخ بیمه به طور فنی و دقیق تنظیم شود.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، «علی اکبر اولیا» در نشست «بررسی دستاوردهای هفتمین همایش بین المللی مدیریت یکپارچه ریسک سوانح» در ساختمان بیمه دی گفت: مذاکراتی با بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه آغاز شده است تا بیمه نامه قابل قبول و موثری برای پوشش عمومی حوادث و همچنین بیمه تکمیلی تدوین شود.
اولیا ایجاد چنین صندوقی را ضرورت امروز کشور دانست و گفت: در شرایطی که سازمان مدیریت بحران در جبران خسارت های ناشی از حوادث طبیعی ناتوان است، امیدواریم با سازوکار جدید بیمه ای بتوان خدمات خوبی به مردم ارایه کرد.
لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی اردیبهشت ماه امسال در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید اما شورای نگهبان برخی بندها را مغایر قانون اساسی تشخیص داد و آن را به مجلس بازگرداند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته به منظور تامین نظر شورای نگهبان موادی از این قانون را اصلاح کردند.
به موجب این قانون، همه ساختمان‎های مسکونی در یک سال زیر پوشش بیمه حوادث طبیعی ساختمان نزد صندوقی به نام «صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان» قرار می‎گیرند.
دبیرکل سندیکای بیمه گران یادآوری کرد پیش از این، تفاهمنامه ای با وزارت کشور و بیمه ایران برای پوشش بخشی از حوادث امضا شد اما روند اجرای آن مطلوب نبود.

در ادامه این نشست آشتیانی رییس انجمن مهندسی زلزله درباره صنعت بیمه و پوشش ریسک‌ها گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که زلزله به عنوان یک خطر است، جایی در کشور وجود ندارد که بگوییم خطرش از بابت وقوع زلزله کم است در نتیجه ما در برابر زلزله‌ها آسیب پذیریم اگر چه در مقابل ۳۰ سال گذشته وضع از نظر کیفیت ساخت‌وساز رشد کرده، ولی این رشد یکسان نیست و همه ساختمان‌ها نو نیست.

وی اضافه کرد: این‌که می‌گوییم آسیب‌پذیر هستیم هم مطالعات و هم تجربیات این موضوع را نشان می‌دهد. پس واقعا آسیب‌پذیر هستیم. وقتی خطر با سرمایه انسانی، فرهنگی و اجتماعی تلفیق می‌شود متوجه می‌شویم ریسک مان بالاست.

آشتیانی ادامه داد: ریسک ما در کشور بالاست ریسک قابل صفر شدن نیست یک بخشیان را می‌توانم کم کنم، ولی بخش دیگر هم دست خودمان نیست در نتیجه به سراغ بیمه‌ها می‌رویم. باید دید که چه مقدار از ریسک را خود می‌توانیم کم کنیم و چه مقدار ریسک را توسط بیمه‌ها باید پوشش دهیم.

رییس انجمن مهندسی زلزله تشریح کرد: تا حالا دولت یک بیمه‌گر مجانی بوده وقتی زلزله می‌آید دولت وام می‌دهد و دوباره شهر را می‌سازد که درست هم است ولی یک پیام بدی دارد چون می‌گوید به مردم هر کاری خواستند انجام دهند و روزی که خسارت دیدند کسی هست که می‌تواند برایشان جبران خسارت کند.

آشتیانی ادامه داد: خوشبختانه تا به حال زلزله‌ای بزرگ در شهرهای بزرگ اتفاق نیافتاده و مثلا در منجیل و بم رخ داده، ولی اگر این زلزله به شهری مثل کرمان تبریز و تهران بیاید دولت نمی‌تواند بیمه‌گر مجانی باشد.

وی افزود: امروزه مطالعات می‌گوید اگر افراد بدانند که دولت بیمه‌گر مجانی نیست به سمت بیمه می‌رود . دهها سال است که مطرح شده که بیمه باید در صنعت ساخت‌وساز ورود کند اگر بیمه را ورود ندهیم نمی‌توانم ایمنی را با قانون و مقررات تضمین کنیم اگر صنعت بیمه را در چرخه ببریم می‌توانم علاوه بر اجبار قانونی یک انگیزه مالی هم ایجاد کنیم تا ساختمان را بیمه کنند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم از تخلفات جلوگیری کنیم باید بیمه را وارد کارمان کنیم. ارتباط بیمه برای توسعه پایدار نیاز است. ما چه مقدار رد پایی از این مسائل در دیپلماسی‌هایمان میبینیم؟ خیلی کم.

آشتیانی با اشاره به مشکلات فرهنگی که در زمینه بیمه وجود دارد، گفت: این موضوعات دو علت دارد یکی اینکه صنعت بیمه ما هم توانمندی جذب ندارد و عادت کرده به بازار خودرو و سلامت اکتفا کند، کمتر می‌بینیم که بیمه در مهندسی وارد شود برای همین ضریب نفوذ بیمه کم است. زمان آقای گرانمایه ما شاخص های بیمه را تدوین کردیم و سال ۸۹ شاخص‌ها را بازیابی کردیم و به جای جدول ۵*۵ یک جدول ۵*۲۵ شد ولی چون بازار بیمه مناسبی در کشور وجود ندارد از آن استفاده نشد.

آشتیانی اظهار کرد: ما نباید هر کاری که اجباری می شود را انجام دهیم کارهایی که عقل‌مان می‌گوید را هم باید انجام دهیم. بحث ریسک بیمه و ساختمان باید ترکیب شود چرا نشده؟ چون ما سیستم برد برد را در آن ندیدیم چون نه مردم حس کردند که اگر از بیمه استفاده کنند سود می‌کنند نه شرکت‌ای بیمه ورود به مسائلی را برای خود مناسب دیدند.

وی با اشاره به بیمه در وزارت نیرو گفت: نرخ بیمه‌ای که سدها دارند می‌دهند هفت ده هزارم درصد است یعنی هیچی! ما چیزی را که می‌خواهیم بیمه کنیم باید آنالیز ریسک کنیم، ولی این کار صورت نمی‌گیرد. این شده که نه مردم نه صنعت از بیمه راضی نیستند و بیمه هم از این دو راضی نیست. تقویت کردن مدل‌های ریسک باعث شده در جهان بیمه رشد کند.

وی ادامه داد: از روز اولی که قرار است از مردم برای بیمه‌ها در قبض برق برای بیمه ساختمان‌ها پول بگیرند مردم توقع دارند که بیمه هایشان پوشش داده شود، ولی ما نیاز به مدلسازی ریسک داریم تا بدانیم کدام ریسک ها را می‌خواهیم پوشش دهیم.

* کد خبر: 4728

این را نیز بررسی کنید

بیمه حافظ

کاهش ۵۲ درصدی شکایات از «بیمه حافظ» در سال ۱۴۰۰

علیرغم رشد بیش از ۶۲ درصدی پرتفو، شرکت بیمه حافظ در راستای اهداف مشتری مداری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *