شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » عدم شفافیت در آیین نامه شفافیت؟!

عدم شفافیت در آیین نامه شفافیت؟!

با ابلاغ بیمه مرکزی و در راستای اجرای “آیین نامه گزارشگری و افشای اطلاعات موسسات بیمه”، شرکت های بیمه به اطلاع رسانی شفاف در خصوص فعالیت های خود موظف شده اند، اما بیمه مرکزی برای انجام این وظیفه زمان مشخصی تعیین نکرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بر اساس “آیین نامه گزارشگری و افشای اطلاعات موسسات بیمه” مصوب شورای عالی بیمه، شرکت ها و موسسات بیمه ای موظف شده اند نسبت به درج و به روزرسانی موارد مندرج در ماده چهار این آیین نامه اقدام کنند.

این موضوع به تمامی شرکت های بیمه ابلاغ شده و بیمه مرکزی قرار است در این خصوص نظارت دقیقی اعمال کند. با این حال چیزی که در اطلاعیه بیمه مرکزی درباره اجرای این موضوع مغفول مانده، تعیین یک دوره زمانی خاص برای عملیاتی کردن آن است.

در واقع مشخص نیست شرکت ها تا چه زمانی باید این اطلاعات را منتشر کنند. این عدم شفافیت می تواند دست شرکت ها را برای اجرا نکردن و یا اجرای ناقص آیین نامه باز بگذارد.

در این زمینه، معاون نظارت بیمه مرکزی نیز تایید کرد که هیچ سقف زمانی مشخصی برای عملیاتی کردن این کار تعیین نشده است.

حبیب میرزایی به خبرنگار ما گفت: برای اجرایی کردن آیین نامه، یک سری فرم ها و چارچوب ها نیاز بود که اخیرا نهایی و به شرکت ها ابلاغ شده است. ما هم پیگیریم که این اطلاعات به تدریج منتشر شود.

وی افزود: شرکت ها باید زیرساختهای این کار را فراهم و به مرور، اطلاعات اعلامی را در قالب گفته شده منتشر کنند.

میرزایی با تایید این که «مهلت مشخصی برای این کار در نظر نگرفته ایم»، اظهار کرد: هر شرکتی ممکن است الزامات خودش را داشته باشد. ما پیگیری می کنیم که این کار انجام شود.

او تاکید کرد که آیین نامه از زمان ابلاغ، اجرایی است، ولی تعیین چارچوب ها کمی زمان بر بوده است.

* کد خبر: 4361

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *