دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

مدیرعامل بیمه تعاون: بورس،بانک و بیمه با یکدیگر برابر نیستند

مدیرعامل بیمه تعاون گفت: نوع ساختار مالی و عملیاتی بورس،بانک وبیمه با یکدیگر تفاوت دارد واین سه با هم برابر نیستند.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، بیمه عحمیدرضا کاوه با اشاره به اینکه سه حوزه بورس،بانک و بیمه یک مثلث متساوی الاضلاع نبوده واین یک اشتباه است که آن ها را با یکدیگر برابر بدانیم،افزود:این سه نهاد مالی ضلع های مثلث یک فعالیت پولی- مالی درکشور را تشکیل،تقویت و حمایت کرده و درکنار هم به رونق اقتصادی ، تولید و سرمایه گذاری کمک می کنند.
وی افزود: نوع ساختار مالی وعملیاتی این سه حوزه با یکدیگر تفاوت دارد و برهمین اساس دلیلی ندارد که آن ها را با هم برابر بدانیم.
مدیرعامل بیمه تعاون با اشاره به اینکه جایگاه صنعت بیمه یک جایگاه کاملا حمایتی است ودر قانون بیمه کشور مطابق بند ١٩ قانون بیمه مصوب سال ١٣١۶ بازگرداندن بلا فاصله بیمه گزار به شرایط قبل از حادثه وظیفه اصلی بیمه عنوان شده است،تصریح کرد: بیمه ها درحوادث مختلف هرآنچه که در عقد قرارداد با بیمه گزار آورده اند را به جز وضعیت روحی بیمه گزاران می توانند پوشش دهند.
کاوه تاکید کرد: تمامی آثار زیان بار مالی قراردادهایی که تحت پوشش بیمه قراردارند قابل جبران بوده واین مواردرا به حداقل می رساند.
وی درخصوص تفاوت های این صنعت با صنایع بورس وبانک،اظهارداشت:در صنعت بیمه نرخ های یک- بر ده هزار داریم این بدان معنی است سرمایه ای که تحت پوشش قرارمی گیرد یک ده هزارم آن را دریافت شده و طبیعی است دراین حالت صنعت بیمه کوچک تر از مجموع عملیات بانکی به نظربیاید.
به اعتقاد وی این در حالی است که اندازه گیری ” MPL” (حداکثر خسارت ممکن) صنعت بیمه نشان می دهد این صنعت درمقایسه با صنایع بورس وبانک به هیچ وجه فعالیت کمتری در حوزه پولی ومالی اقتصاد کلان کشورنداشته ودرعین حال بسیار تاثیر گذار تر از این دو نهاد نیز است.
مدیر عامل بیمه تعاون در پاسخ به این پرسش که تحریم های اقتصادی چه تاثیراتی بر روی صنعت بیمه گذارده است افزود : فعالیت بیمه ای برپایه انتقال ریسک استوار است ودراین بین تفاوتی میان انتقال ریسک به یک شرکت بیمه ای داخلی ویا توزیع جهانی ریسک تحت عنوان بیمه اتکایی وجود ندارد برهمین اساس معتقدم تحریم های موجب حبس انبوهی ازریسک ها در داخل کشور شده و هزینه های زیادی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است.
وی اضافه کرد: البته برای جبران آثار زیان بار این موضوع براقتصاد کشور تصمیماتی گرفته شد اما با این همه نباید فراموش کرد در طول این سال ها جبران خسارت های انبوه از سرمایه ملی جبران شده است.
کاوه درخصوص آخرین وضعیت صنعت بیمه در شرایط پسا برجام نیز عنوان کرد:به طوریقین صنعت بیمه همانند هر فعالیت صنعتی و اقتصادی دیگردر بستر ارتباطات بین الملی با شکوفایی بیشتری روبه رو خواهد شد.
وی دراین خصوص به شرایط روش های جدید فعالیت بیمه ای ، تکنیک های جدید محاسبات فنی وعملیات اکچوئری ،آموزش استاد و دانشجو ، ارزیابی خسارت و ارزیابی ریسک به منظور تعدیل آثار زیان بار حوادث یا پیش گیری از وقوع ریسک ها درراستای یک ارتباط بین الملی اشاره کرد.
مدیر عامل بیمه تعاون با اشاره به مشارکت ۲۹ شرکت بیمه ای خصوصی درداخل کشور درخصوص نقش این بیمه ها در پسا برجام نیز گفت:بیمه های خصوصی به دلیل چابکی ، بهره مندی از نیروهای جوان ، پایین بودن هزینه های سربار اداری و پرسنلی و کم بودن قوانین و مقرارت حاکم بر ساختار های دولتی که البته در جای خود لازم و محترم هستند در تعاملات بین الملی فعال تر بوده و بهتر می توانند از فضای ایجاد شده بهره لازم را ببرند.
وی درخصوص فراهم شدن امکانات بهره مندی از سوئیفت و تاثیر آن در صنعت بیمه نیز تصریح کرد: هرچه عملیات بانکی آسان تر باشد زمینه دریافت و پرداخت و انتقال پول در شرکت های بیمه راحت تر صورت می گیرد معتقدم انتقال پول از این طریق بسیار امن است و باز شدن سوئیفت به نقل و انتقال سریع و آسان پول در هنگام دریافت حق بیمه ، بازگرداندن سهم مبالغ خسارت بیمه گران اتکایی ، پرداخت هزینه های کارشناسی در ارزیابی ریسک و خسارت کمک قابل توجهی خواهد کرد.

کد خبر: 4050

این را نیز بررسی کنید

انتصاب معاون پشتیبانی و منابع انسانی بیمه اتکایی امین

با حکم دکتر خوش‌کیش مدیرعامل بیمه اتکایی امین ، حسین اشرفی به سمت معاونت پشتیبانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *