سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » اجرای نیمه کاره بخشنامه منع قراردادهای گروهی بیمه گران با خودروسازان

اجرای نیمه کاره بخشنامه منع قراردادهای گروهی بیمه گران با خودروسازان

با وجود منع قراردادهای گروهی بیمه گران با خودروسازان، این ممنوعیت هنوز به طور کامل برطرف نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، اواخر سال گذشته بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ابلاغ کرد که نباید قرارداد گروهی با خودروسازان داشته باشند. بر این اساس مقرر شد خریداران خودروی صفر کیلومتر در انتخاب بیمه گر خود آزاد باشند.

در روش پیشین، خودروسازان به صورت خودمختار، با یک بیمه گر قراداد بسته و برای تعداد زیادی خودرو، بیمه نامه شخص ثالث صادر می کردند. در این روش خریدار خودرو مجبور بود دست کم یک سال با بیمه گری کار کند که هیچ دخل و تصرفی در انتخاب آن نداشته است.

با این حال گزارش های دریافتی نشان می دهد گرچه محدودیت قبلی لغو شده و خریداران خودرو مجبور نیستند بیمه نامه از قبل صادر شده را تحویل بگیرند، اما امکان انتخاب همه بیمه گران نیز برای صدور بیمه نامه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر وجود ندارد.

در واقع قرارداد خودروسازان با یک شرکت بیمه خاص نیست، بلکه با چند شرکت بیمه است. خبرنگار ما در تماس با مرکز ارتباط با مشتریان ایران خودرو، به این موضوع پی برد که خریدار خودروی صفر کیلومتر پس از پرداخت کامل وجه خودرو به همراه حق بیمه شخص ثالث، می تواند از شش شرکت بیمه مشخص شده، بیمه نامه تقاضا کند.

در واقع انحصار خرید بیمه نامه از یک شرکت به شش شرکت تغییر پیدا کرده و اگر چه دست مشتری را برای انتخاب بیمه گر باز تر کرده، اما همچنان امکان انتخاب سایر شرکت های بیمه را سلب می کند.

مشخص نیست این اقدام به دلیل عدم تمایل بیمه گران برای همکاری با خودروسازان است یا ایرادی بر سر پیاده سازی کامل بخشنامه بیمه مرکزی وجود دارد.

* کد خبر: 3956

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *