یکشنبه , ۶ اسفند ۱۴۰۲

روایت واقعی یک استعلام از سازمان ملی استاندارد و باقی قضایا

با این که مدتهاست شرکت های ایرانی در تبلیغات محیطی خود از گواهینامه های «ایزو» حرفی نمی زنند و اعداد آن را به رخ نمی کشند، اما ظاهرا بعد از اهدای انواع تندیس های رنگی و مدال های بزرگ و کوچک، ارائه گواهینامه های ایزو هم در دستور کار همایش های داخلی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با افزایش تب ارائه گواهینامه ایزو در سمینارهای پولی، سازمان ملی استاندارد نسبت به این اقدام هشدار داد. آنچه در این گزارش می خوانید یک روایت واقعی از پیگیری این هشدار است.

مدتی پیش از محلی به نام «مرکز پژوهش و آموزش مدیریت ایران» فکسی به دفتر کار ما ارسال شد که از برگزاری همایشی با عنوان چهره های ماندگار مدیریت ایران حکایت می کرد. بازاریاب این همایش تقریبا هر روز با دفتر تماس می گیرد و از ما می خواهد نتیجه بررسی حضور در همایش را اعلام کنیم.

آن طور که این بازاریاب می گفت، همایش سابقه چندانی ندارد و امسال دومین دوره برگزاری آن است. اعضای هیات داروان آن هم افراد چندان شناخته شده ای نیستند.

دبیرخانه همایش در مشهد است، اما محل برگزاری آن در تهران. من از بازاریاب خواستم رتباطی با دبیر همایش برقرار کند تا سوالاتی را از او بپرسم، ولی این امکان فراهم نشد. اصولا این که چرا شرکت ها باید برای انتخاب چهره ماندگار، پول پرداخت کنند، محل سوال همیشگی است، اما این که هر کس پول بیشتری بدهد تندیس و گواهینامه بیشتری هم دریافت می کند دیگر از آن حرف هاست.

نکته قابل توجه در دعوتنامه این همایش، امکان صدور گواهینامه ایزو است. در این تعرفه نوشته شده که در ازای پرداخت ۳٫۵ میلیون تومان، شرکت ها می توانند گواهینامه ایزو دریافت کنند.

۲۰۱۶۰۶۲۶_۱۰۳۵۳۱

 

چند روز از دریافت این نامه گذشته بود که سازمان ملی استاندارد درباره همایش هایی مانند این اطلاعیه داد. در این اطلاعیه با عنوان «هشدار مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در مورد تبلیغات نامتعارف برگزاری همایش ها و کنگره ها» آمده است: تبلیغات نامتعارف برخی کنگره ها و همایشها درخصوص صدور گواهینامه سیستم مدیریت (ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و سایر سیستم ها ) با عناوین نشان زرین ایزو ، دریافت گواهینامه استاندارد بین المللی ایزو و… در همایش ها، سمینارها و کنگره ها مورد تایید این مرکز نبوده و گواهینامه های صادره فاقد اعتبار و وجاهت قانونی است.

اطلاعیه سازمان اشاره کرده که مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص باید به پورتال اطلاع رسانی مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به نشانی www.naci.ir، مراجعه کرده و یا با تلفن ۸۸۸۹۳۱۹۱۰ تماس بگیرند.

من ابتدا ساده ترین روش را انتخاب کردم و خواستم با شماره اعلام شده تماس بگیرم. تماس با این شماره ۹ رقمی که مشخص نیست چطور در اطلاعیه آمده، به مکالمه با یک خانم پیر و شنیدن چند بد و بیراه آبدار منتهی شد و نشان می داد احتمالا افراد زیادی با آن تماس گرفته اند.

بعد از آن خواستم از سایت اعلام شده استفاده کنم که با کمال تعجب مشخص شد سایت از کار افتاده است و در دسترس نیست.

آخرین تلاش من، پیدا کردن شماره تلفن مرکز ملی تایید صلاحیت ایران بود. بعد از چند بار تماس گرفتن، شخصی گوشی را برداشت، اما از جزئیات ماجرا ابراز بی اطلاعی کرد. پس از آن به واحد روابط عمومی وصل شدم، اما همکار این بخش هم پاسخگوی سوال من نبود. این طور بود که به خانه اول برگشتم و به شماره تماس های سازمان ملی استاندارد رجوع کردم. با این حال هیچ کس به هیچ کدام از شماره ها پاسخ نداد.

بازاریاب همایش بار دیگر تماس گرفت و من موضوع اطلاعیه سازمان ملی استاندارد را با او در میان گذاشتم. او تاکید کرد که کار این شرکت بر اساس اصول است و در ادامه تفاهم نامه ای را برای من ارسال کرد که ظاهرا نشان می داد این مرکز صلاحیت صدور گواهینامه ایزو را دارد. اما این تفاهم نامه خود با یک انجمن علمی منعقد شده که میان نام انجمن علمی کیفیت یا جامعه کیفیت ایران مردد است!

به هر حال نتیجه استعلام صحت گواهینامه های این همایش به هیچ نتیجه ای نرسید و ما همچنان نمی دانیم شرکت در این همایش ها و دریافت این گواهینامه ها به چه کار می آید.

۱۱

 

کد خبر: 3882

این را نیز بررسی کنید

مدیرعامل بیمه تعاون: تجربه حمایت از «کاراته» موفقیت آمیز بود

شش سال از مراسم معارفه تیم ورزشی کاراته شرکت بیمه تعاون گذشته و از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *