جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » کاهش نرخ سود سپرده برای کاهش معوقات بانکی بود

کاهش نرخ سود سپرده برای کاهش معوقات بانکی بود

در حالی که بانک ها بر سر کاهش نرخ سود سپرده به توافق رسیدند و روی این موضوع مانور رسانه ای خوبی هم انجام شد، اما هیچ کس درباره کاهش نرخ سود تسهیلات توافقی نکرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بانک ها به بهانه کاهش نرخ تورم، نرخ سود سپرده را تا حد قابل توجهی کاهش داده اند. کسانی که روزی برای سپرده یک ساله خود ۲۰ درصد سود بانکی دریافت می کردند، این روزها باید به ۱۵ درصد رضایت بدهند، در حالی که تقریبا محل مناسب دیگری برای سرمایه گذاری منابع مردم وجود ندارد.

با این حال اصولا کاهش نرخ سود سپرده باید با کاهش نرخ سود تسهیلات همراه باشد، در حالی که از این موضوع ظاهرا خبری نیست. دست کم هیچ نهاد صنفی یا حرفه ای بانکی در این باره اظهارنظر دقیقی نکرده و بانک ها هم آن طور که به کاهش نرخ سود سپرده ملزم شدند، درباره نرخ سود تسهیلات نظری نداده اند.

ابهام در اعلام قطعی کاهش نرخ سود تسهیلات، بی جا هم نیست. به هر حال پس از مدتها روند کاهش نرخ سود سپرده آغاز شده و در کنار آن موسسات غیرمجاز هم دیگر محلی از اعراب ندارند؛ بیشتر این موسسات که حجمشان از برخی بانک ها هم بسیار بزرگتر بود یا ورشکسته شدند، یا در بانک های دیگر ادغام شده اندو یا از بانک مرکزی مجوز گرفته اند. مهمتر این که دیگر مردم به این موسسات اعتمادی دارند و اکنون دیگر عرصه در اختیار بانک هاست.

بانک ها هم در شرایط کنونی نرخ سود سپرده را کاهش می دهند، اما نرخ سود تسهیلات را ثابت نگه می دارند. با این روش، ما به التفاوت نرخ سود سپرده و تسهیلات بیش از پیش افزایش می یابد و در نتیجه با منابع خلق شده جدید، بخش قابل توجهی از معوقات بانکی پوشش داده می شود. این راز ابهام در اعلام کاهش نرخ سود تسهیلات است.

 

* کد خبر: 3863

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *