جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲

افتتاح حساب در بانک های کانادایی، جایزه دارد!

پایگاه خبری خرد و کلان پیش از این در گزارشی، مشاهدات یک ایرانی از بانک های کانادایی و روایت نحوه افتتاح حساب در Scotiabank را منتشر کرد. بخش دوم این گزارش درباره انواع حساب های بانکی است که به قلم مجید نصیری نژاد منتشر می شود.

۱

در کانادا، سه نوع حساب بانکی بسیار رایج است. ۱- حساب Chequing (حساب قرض الحسنه/دفترچه ای) ۲- حساب Saving (پس انداز) ۳- Credit Card (حساب کارت اعتباری)

۱- حساب دفترچه ای ساده ترین نوع حساب بانکی است که مشتری می تواند پول نقد خود را در آن نگهداری کند. برای داشتن حساب دفترچه ای بانکها ماهیانه مبلغی بین صفر تا ۱۵ دلار به صورت کارمزد برای خدماتی که ارائه می دهند از حساب مشتری کسر می کنند.

کارمزد صفر دلار مشخصا برای افراد خاص در نظر گرفته شده است. گروه اول دانش آموزان و دانشجویان اند که تا زمان تحصیل و ارائه گواهی تحصیلی از پرداخت هر گونه مبلغی معاف اند.

گروه دوم افرادی هستند که به طور مشخص مبلغی – حداقل ۲۵۰۰ دلار – را در حساب دفترچه ای خود داشته باشند. در صورتی که حتی چند سنت از مبلغ مشخص شده کسر شود، بانک کارمزد حساب را از مشتری کسر می کند.

۲

ارزان ترین کارمزدی که بانکها به صورت ماهیانه دریافت می کنند ۳٫۹۵ دلار است، اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود. مبلغ کارمزدی که بانک از شما طلب می کند به تعداد تراکنش های حساب بستگی دارد. برای مثال کارمزد ۳٫۹۵ دلاری برای انجام حداکثر ۱۲ تراکنش (شامل ۴ تراکنش حضوری و ۸ تراکنش غیر حضوری – چک، ATM، اینترنتی، انتقال از طریق ایمیل) است و به ازای هر تراکنش بیشتر، مبلغ یک دلار حساب شارژ می شود. هر برداشت از ATM بانک دیگر، مبلغ ۱٫۵ دلار کارمزد بیشتر خواهد داشت.

نوع دیگری از همین حساب با پرداخت ماهیانه ۱۴٫۹۵ دلار و یا حداقل موجودی ۵۰۰۰ دلار روزانه، بدون محدودیت در تراکنش است. این حساب همچنین شامل مزایای دیگری مانند، یک دسته چک ۵۰ برگی رایگان، یک صندوق امانات کوچک در بانک به صورت رایگان، استفاده از ATM های بانکهای دیگر بدون محدودیت دفعات و بدون کارمزد خواهد بود. تنوع سرویس های قابل دسترس در حساب های Chequing یکی از موضوعات رقابتی برای جذب مشتری بین بانک هاست.

۳

۲- حساب پس انداز، حساب سپرده بانکی همراه با سود خواهد بود. سود بانکی در کانادا بسیار بالا نیست، اما بانک ها با ارائه طرح های ویژه و مدت دار سعی می کنند مشتریان را به سپرده گذاری و استفاده از خدمات بانک خود ترغیب کنند.

برای مثال حدود ده هفته قبل از یکی از بانکهایی که در آن حساب دارم پیامی دریافت کردم که نشان می داد به تمامی پولهایی که طی ماه “جون” و “جولای” در حسابم سپرده کنم، مبلغ ۲٫۹۹ درصد سود پرداخت خواهد شد. لازم به ذکر است که این طرح فقط برای مدت محدودی بین ۲ تا ۴ ماه برقرار است و بعد از آن دوباره نرخ ها به حالت قبل باز می گردد.

سود سپرده معمولا کمتر از یک در صد است و به ندرت به سه درصد نزدیک می شود. اتصال حساب سپرده به کارت خودپرداز امکان پذیر است، اما در صورت برداشت مستقیم با کارت از حساب سپرده، علاوه بر تمامی کارمزدهای ذکر شده، مبلغ ۱ دلار شارژ اضافه به همراه خواهد داشت.

۴

جایزه برای افتتاح حساب!

از آنجا که بانکها خدمات مختلفی ارائه می دهند و سود بانکداری در ارائه یک پکیج خدماتی شامل استفاده از انواع مختلف حساب ها، وام ها و سرمایه گذاری های متناسب است، رقابت شدیدی در جذب مشتری بین بانکها برقرار است.

این رقابتها در فصل تابستان و اوایل پاییز به شدت داغ است. برای مثال طی دو سال گذشته و البته امسال، حداقل دو بانک به تمامی مشتریان جدید خود یک تبلت به ارزش حداقل ۴۰۰ دلار هدیه می هند.

۵

یک بانک به مشتریان خود ۴۰۰ دلار و بانک دیگر ۲۵۰ دلار پول نقد هدیه می دهد. یک بانک علاوه بر این، به ازای معرفی هر مشتری جدید از سوی مشتری فعلی، ۵۰ دلار به هر دو طرف پرداخت می کند.

یک بانک دیگر به ازای گرفتن ده دقیقه از وقت شما و معرفی خدمات بانکی و مقایسه اش با خدماتی که در حال حاضر دریافت می کنید، ۵۰ دلار کارت هدیه می دهد. وقتی از یکی از باجه داران علت این کار را پرسیدم، گفت: “تبلیغات و جذب هر مشتری جدید برای بانک ۴۰۰ دلار هزینه دارد. در طرح های تازه، بانکها تصمیم گرفته اند هزینه تبلیغات را مستقیم به مشتریان بدهند.”. عمده این طرح های ویژه در تابستان و پاییز ارائه می شود که مردم فرصت گردش بیشتری در محیط شهری دارند.

در گزارش بعدی به حساب کارت اعتباری و دسته حساب های “اعتباری” می پردازیم و اینکه چرا و چقدر انتخاب اولین کارت اعتباری مهم است.

کد خبر: 3805

این را نیز بررسی کنید

خوش کیش: امکان استفاده از ظرفیت اتکایی «کشورهای دوست» وجود دارد

مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین معتقد است تحریم ها به خوبی توانسته است قدرت مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *