سه شنبه , ۹ خرداد ۱۴۰۲

سال اقتصاد مقاومتی و هزینه های میلیاردی نهمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس

باید از وزیر اقتصاد سوال شود که حضور در نهمین نمایشگاه بانک ، بیمه و بورس که همه دست اندرکاران و به قولی خانواده نظام مالی کشور در آن حضور دارند چه فرصت ویژه ای را برای مشارکت کنندگان برقرار می کند و چه هزینه هایی را به آنها تحمیل می کند؟ آیا این هزینه و فایده ای که ملموس و کمی نیست با اصول اولیه علم اقتصاد مطابقت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان و به نقل از راز پول ، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حالی با جلوگیری از انتشار نشریات و آثار غیر ضروری از سوی دستگاه‌های دولتی موافقت کرده و در حالی در سخنان خود در مجلس شورای اسلامی به ۱۲ برنامه ملی در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵ با مواردی نظیر عدالت محوری و شفاف سازی اشاره می کند که درست در زیر گوش وزارت خانه متبوعش هزینه های میلیاردی برای برپایی نمایشگاه ها و همایش هایی که دست آوردهای ملموسی نداشته، هزینه می شود.

بنابراین به نظر می رسد که شفاف سازی و هدفگذاری صحیح برای کسب و کار باید از بدنه وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز شود. با یک حساب ساده و با بررسی هزینه ها و تعرفه های مختلف برپایی نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه می توان به جمع بندی رسید که نمایشگاهی که قرار است در مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰۰ متر مربع برگزار می شود و تاکنون بیش از ۲۰۰ بنگاه اقتصادی برای شرکت در این رویداد اقتصادی ثبت نام کرده اند که شامل ارکان بازار سرمایه از جمله کارگزاری ها، شرکت های تامین سرمایه، شرکت های مشاور سرمایه گذاری، موسسات اعتباری، شرکت های خدمات بازار سرمایه و همچنین بانک ها، بیمه ها ، چه هزینه ای را به نظام اقتصادی تحمیل می کند؟ و آیا در کنار این هزینه میلیاردی دست آوردهایی مانند تجلیل از پیشکسوتان بازار سرمایه، حضور استارتاپ های داخلی و خارجی بازار مالی، تسهیل شرایط انعقاد تفاهمنامه صنایع مهم کشور و صندوق های سرمایه گذاری، تقدیر از برندگان مسابقه بزرگ تالار مجازی، رونمایی از سامانه باشگاه دارندگان گواهی نامه حرفه ای بازار سرمایه، تبیین سند راهبردی آموزش بازار سرمایه، جشنواره مطبوعات و کاریکاتور، تقدیر از مولفین ۴ کتاب برتر سال با موضوع بازار سرمایه و بازی شبیه ساز بورس، کافی است؟ آیا علم اقتصاد از این مدیریت هزینه و درآمد دفاع می کند و یا این دست آوردها با قانون ساده علم اقتصاد که عنوانی می کند چی مقابل چی انطباق دارد؟

مقام عالی وزارت معمولا سخنران اصلی کنفرانس ها و همایش های نظام بانکی هستند و معمولا در این همایش ها از تنگنا و مضیقه مالی در نظام کشور سخن می گویند. تعداد سخنرانی های وزیر در تقویم مناسبت های وابسته به نظام بانکی در سال به جز نمایشگاه بانک و بیمه و بورس سه همایش و کنفرانس دیگر است و همواره ایشان شاهد هستند که نظام بانکی برای برگزاری ابرومند این مناسبت ها نهایت تلاش را دارد. در کنار این بانک ها و موسسات شرکت های بیمه قرار دارند که در سال سمینار بیمه و توسعه را برنامه ریزی کرده اند و در این سمینار یک روزه به بحث و تبادل نظر می پردازند . نکته مهم و اساسی اینکه سهامدار اکثر بیمه های خصوصی کشور نظام بانکی هستند و معلوم نیست در نمایشگاهی که شرکت کنندگان آن را برخی سهام داران بیمه ها تشکیل می دهند بیمه ها چگونه باید به بازاریابی بپردازند؟ اگر نمایشگاه را فرصتی برای بازاریابی بدانیم.

اما به هر حال شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس اعلام کرده است که این نمایشگاه با استقبال گسترده بنگاه های اقتصادی مواجه شده و به همین دلیل مهلت ثبت نام متقاضیان برای حضور در این رویداد مالی تمدید شده است .در راستای این اطلاعیه مدیرعامل این شرکت نامه ای را به مدیران روابط عمومی بانک و بیمه مرکزی ارسال داشته و عنوان کرده به منظور حضور فعال کلیه بانک ها و بیمه در این رویداد دستور اقدام مقتضی صادر فرمایید .
اما جناب آقای وزیر باید این سوال را از شما پرسید که این شرکت با توسل به چه قدرتی و با حمایت چه افرادی به این قدرت رسیده است که آمرانه از سازمان های ناظر می خواهد که زیرمجموعه خود را با این رویداد همراه کند؟
آیا همراهی و یا عدم همراهی با شرکتی که هیات مدیره آن را شرکت هایی مانند سازمان بورس اوراق بهادار،شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه،فناوران بازار سرمایه ،شرکت مدیریت فناوری بورس تهران تشکیل می دهند در همکاری های آتی با شرکت کنندگان و یا کسانی که مایل به همراهی نیستند دخیل نیست ؟

آیا نباید در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل به هزینه های غیر ضروری و میلیاردی حساس بود و با دقت بیشتری نسبت به پایبندی و اجرای برنامه های آن اقدام کرد و فقط به سخنرانی و اعلام برنامه ها بسنده نکرد؟
به راستی دست آوردهای ملموس و عملیاتی نمایشگاه های گذشته چه بوده است که تجربه آن در سال های بعد تکرار می شود؟

نکند خدایی ناکرده داستان هزینه و درآمد برگزاری این نمایشگاه به داستان فیش های حقوقی تبدیل شود و از جایی دیگر سربرآورد که واقعا این داستان در شان معلمی دلسوخته و کارشناس خبره ای چون شما نیست؟

کد خبر: 3802

این را نیز بررسی کنید

آغاز فرایند وکالتی کردن غیرحضوری حساب‌ها در بانک دی

فرایند ثبت غیرحضوری حساب وکالتی مشتریان بانک دی برای شرکت در مرحله دوم خرید خودروهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *