شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » گزارش عملکرد سامانه رسیدگی به شکایات بیمه گزاران، مخدوش است

گزارش عملکرد سامانه رسیدگی به شکایات بیمه گزاران، مخدوش است

بیمه مرکزی در راستای شفاف سازی اطلاعات شرکت ها برای مشتریان، سیستم شکایت آنلاین را راه اندازی کرده و نتیجه رسیدگی به این شکایات را منتشر می کند. به صورت طبیعی موضوع شکایت بیمه گزاران از شرکت های بیمه، کم پرداخت کردن و یا تعلل شرکت ها در پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، اقدام بیمه مرکزی در انتشار گزارش شکایات بسیار پسندیده است و در صورتی که درست عملیاتی شود، به مشتریان برای انتخاب شرکت های بیمه گر بسیار کمک می کند، اما واقعیت این است که نگاهی به این جدول نشان دهنده برخی کاستی ها در آن است.

رئیس کل بیمه مرکزی به تازگی درباره تعلل در پرداخت خسارت توسط شرکت های بیمه گفته است: این موضوع نیز ناشی از نبود نقدینگی بیمه‌هاست که مردم باید در انتخاب شرکت بیمهٔ خود نهایت دقت را بکنند.

این جدول می تواند یکی از معیارهای انتخاب بیمه گر درست برای مشتریان باشد، اما واقعیت این است که به جدول ایرادهایی وارد است. به جدول زیر که به تازگی منتشر شده است نگاه کنید:

shekayattt_305191945032958093

ردیف دوم که اطلاعات مربوط به بیمه دانا در آن منتشر شده، نشان می دهد در مجموع ۳۷ شکایت از این شرکت واصل شده است. از این تعداد ۷ مورد وارد بوده و ۱۰ مورد وارد نبوده است. یک مورد شکایت نیز در حال دریافت اطلاعات بیشتر از شاکی است.

جمع این اعداد نشان می دهد در مجموع ۱۸ شکایت بررسی شده و وضعیت آن مشخص است، اما از سرنوشت ۱۹ شکایت باقی مانده خبری در دست نیست! احتمالا این شکایات نیز در حال بررسی هستند، اما بهتر بود این موضوع در ستونی جداگانه نشان داده می شد. در جدول فوق این بلاتکلیفی برای اغلب شرکت ها دیده می شود.

نکته دیگری در این جدول وجود دارد که ممکن است مشتریان را به اشتباه بیاندازد. ستون نخست جدول نشان دهنده تعداد شکایات واصله از شرکت هاست. ممکن است در نگاه اول این تصور به وجود بیاید که وقتی تعداد شکایات رسیده و یا حتی تعداد شکایات وارده از یک شرکت بالاست، پس عملکرد آن شرکت نامطلوب است.

این تصور ممکن است در ذهن یک مخاطب عام به وجود بیاید و با این تحلیل مثلا بیمه ایران یک شرکت با عملکرد نامطلوب (۹۱ شکایت واصله) و بیمه سرمد یک شرکت با عملکرد مطلوب ( ۱ شکایت واصله) به نظر بیاید. به این تحلیل دو ایراد وارد است.

نخست این که شرکت بیمه ایران قدیمی ترین شرکت بیمه کشور است و ممکن است در گیر و دار کارهای اداری، تعدادی شکایت از آن ایجاد شده باشد، در حالی که بیمه سرمد یک شرکت تازه تاسیس آن هم در بخش خصوصی است که بیشتر تلاش می کند مشتریان خود را راضی نگه دارد. از سوی دیگر ممکن است بسیاری از بیمه نامه های این شرکت هنوز به سررسید نرسیده باشند و به همین دلیل شکایت یا عدم شکایت بیمه گزاران آن هنوز مشخص نیست.

دیگر این که اصولا تیپ مشتریان و تعداد مشتریان شرکت ها با هم متفاوت است. طبیعی است شرکتی که بیمه نامه شخص ثالث بیشتری فروخته باشد، بیشتر در معرض شکایت است، تا شرکتی که بیشتر بیمه نامه عمر با قراردادهای طولانی مدت دارد.

همچنین تصور کنید شرکتی که هزاران بیمه نامه بدنه اتوموبیل و تکمیل درمان فروخته و شرکتی که فقط با یک مجتمع پتروشیمی قرارداد بسته است. گرچه ممکن است حق بیمه وصولی هر دو شرکت یکسان باشد، اما حتما تعداد شکایت از آنها یکسان نخواهد بود.

در این جدول ستونی با عنوان «سهم بیمه نامه های شرکت» تعبیه شده که در آن هیچ عددی وجود ندارد. شاید تکمیل این بخش می توانست شبهه مطرح شده را تا حدودی برطرف کند.

با اشکالاتی که عنوان شد، جدول تعداد شکایات نمی تواند ملاک خوبی برای ارزیابی عملکرد شرکت های بیمه باشد، گرچه شاید مخاطب عام این تفاوت ها را درک نکند.

* کد خبر: 3657

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *