دوشنبه , ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

توسعه بازارهای مالی کشور در ابتدای راه است

رئیس‌کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ در کشور بازیگران اصلی بانک ها هستند و سایر بازارها نقش محدودی در بازار مالی دارند و از ابزار ها و مشتقات مالی در سطح پائینی استفاده می شود و این امر بیانگر آن است که در ابتدای کار و در مرحله توسعه کاربردی قرار داریم.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، دکتر عبدالناصر همتی در میزگرد سیاستی یکپارچه‌سازی نظام مالی در بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، تأکید کرد: باید به سمتی برویم که نقل‌وانتقال منابع به نحو کارآمد جابجا شده و پس اندازها با کمترین هزینه به سمت مولدترین فعالیت ها بروند و برای مدیریت ریسک ابزارهای مختلفی ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در وضعیت موجود ایجاد کمیته یا شورای ثبات برای مجموعه بازارهای مالی ضروری است، اظهار داشت: در واقع قرار بر این است، کسانی که به دنبال ریسک بیشتر هستند بازده بالاتری دریافت کنند و کسانی که ریسک کمتری را می پذیرند، بازدهی کمتری داشته باشند.
دکتر همتی تصریح کرد:‌ در حال حاضر در بازار مالی ما، کسانی که ریسک کمتری می‌پذیرند، بازدهی بیشتری دارند و در مقابل افراد با ریسک بیشتر، بازدهی کمتری دارند که این امر از اتفاقات بسیار نادر است و در مجموعه اقتصادی قابل‌قبول نبوده و یک عقب‌گرد در توسعه بازار مالی است و در این شرایط بحث مدیریت ریسک و کارآمدی بازارها قابلیت عملیاتی نخواهند داشت.
رئیس‌کل بیمه مرکزی تصریح کرد: ‌نظام مالی توسعه‌یافته درواقع مهم‌ترین عامل برای توسعه پایدار اقتصادی است و بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهایی که بازارهای مالی آنها توسعه‌ می یابد از رشد خوب و پایداری برخوردار می شوند. به گفته وی، بازارها در کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌نیافته نتوانسته‌اند آن‌طور که باید تکامل بیابند.
دکتر همتی با بیان اینکه یکپارچگی بازارهای مالی به روند توسعه‌یافتگی بازار بستگی دارد و نمی‌توان انتظار داشت در جامعه‌ای که بازارهای مالی آن توسعه نیافته است، به‌یک‌باره بتوان آنها را یکپارچه کرد، گفت: درواقع یکپارچگی بخشی از توسعه‌یافتگی این بازار و از ویژگی‌های آن است.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به بازار بیمه اشاره کرد و افزود: این بازار نیز در تأمین مالی کشور سهم واقعی خود را ندارد و در صورت عدم رشد سریع بازار سرمایه و بازار بیمه و ابزارهای مرتبط آنها همه فشارهای مالی به بازار پول وارد خواهد شد و این امر باعث می‌شود این بازار که در تأمین مالی کوتاه‌مدت باید فعالیت ‌کند، تبدیل به تأمین‌کننده بلندمدت می شود و عملاً باعث قفل شدن سیستم مالی خصوصاً نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش و تأمین مالی واحدهای کوچک می گردد.
دکتر همتی گفت: در صحنه بین‌المللی ابزارهای بسیار مهمی به‌خصوص ابزارها و اوراق بهادار متصل به بیمه هستند و رقم‌های قابل‌توجهی در این زمینه در گردش است.
وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که یکی از کمبودها ابزار مهم تأمین مالی در کشور ما یعنی بیمه عمر است. وی تصریح کرد: تقریباً در تمام دنیا ضریب نفوذ بیمه بر روی بیمه عمر است، درحالی‌ که در کشور ما بیمه‌های عمر پس اندازی کمتر از ۵ تا ۶ درصد پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می‌دهند.
رئیس کل بیمه مرکزی در پایان در ارتباط با بیمه اتکایی بیان کرد که این بیمه یک کسب وکار مهم بیمه‌ای در سطح بین المللی است و در کشور ما ساختار بازار نظارتی بیمه به صورتی است که بیمه اتکایی ضرورتاً به‌عنوان ابزار کنترلی و نظارت بیمه مرکزی است و تا وقتی بازار بیمه و ساختار شرکت ها و نیروی انسانی متخصص و محاسبات فنی آنها بهینه نشود، بیمه اتکایی اجباری مکمل و ابزار مهم بیمه مرکزی جهت نظارت و کنترل شرکت های بیمه خواهد بود.

کد خبر: 3577

این را نیز بررسی کنید

مقدمات ورود حرفه‌ای ایران معین به بیمه‌گری اتکایی فراهم است

مدیر عامل بیمه اتکایی ایران معین در نشست خبری با اصحاب رسانه گزارشی از دستاوردهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *