سه شنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » پاسخ چند فعال صنعت بیمه به «آیا حاضرید فیش حقوقتان را رسانه ای کنید؟»

پاسخ چند فعال صنعت بیمه به «آیا حاضرید فیش حقوقتان را رسانه ای کنید؟»

در پی انتشار عمومی فیش حقوقی برخی کارمندان دولت، این سوال برای عموم پیش آمد که آیا رسانه ای کردن فیش حقوقی، منع قانونی دارد؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، این موضوع اگر چه از سوی مطلعین از قانون رد یا قبول شده است، اما موضوع این است که آیا هر فردی حاضر است اجازه بدهد فیش حقوقی اش در رسانه ها منتشر بشود؟

خبرنگار ما تلاش کرد همین سوال را با چند نفر مطرح کند. گرچه بخشی از مخاطبان این سوال ما را بدون پاسخ گذاشتند، اما برخی هم با شرح و تفصیل به آن پاسخ دادند.

در ادامه، پاسخ مخاطبان که اغلب فعال صنعت بیمه هستند را می خوانید. متن سوال این بود:

«آیا شما حاضرید فیش حقوقی خود را برای انتشار عمومی در اختیار رسانه ها قرار دهید؟»
پاسخ سمت نام و نام خانوادگی
به نظر اینجانب فیش حقوقی اطلاعات شخصی افراد است و انتشار آن مصداق تضییع حقوق شخصی و غیبت است.

در بیمه ملت، هیچکدام از پرسنل مجاز نیستند در مورد حقوق دیگران پرس و جو کنند و حقوق خود را با دیگری مقایسه کنند.

مدیر عامل بیمه ملت مسعود حجاریان
بله حاضرم.

تا موقعی که نظام بهره وری و کارایی نهادینه نشود، امکان دفاع از پرداخت و دریافت ممکن نمی شود. پیاده شدن این نظام هم نیازمند داشتن خط کشی برای سنجش کارایی است.

سوال اساسی و مرتبط به این بحث این است که آیا فیش مدیرعامل گوگل، علی بابا، اپل و یا بیمه لویدز و مونیخ ری هم قابل دفاع نیست ؟

البته آنقدر شفاف است که قابل دفاع است، چون این مدیران برای سازمان هزاران برابر خلق ارزش می کنند و این مدیران خود از اجزاء کسب و کارشان هستنند و نقش شان در بقا و توسعه سازمانشان کاملا روشن و محسوس است.

بی تردید مسئولیت صنعت بیمه همانند دیگر بنگاه های اقتصادی به دو بخش رهبر و مدیر تقسیم می شوند. رهبر برای پیشبرد برنامه های توسعه ای و استراتژیک نیازمند مدیران و این مدیران هم نیازمند عوامل پایین دستی دیگری هستنند.

پس به نظر می رسد این رسالت رهبر هر سازمان است که از پرداختی ها دفاع کند و بدترین کار ابراز بی اطلاعی است.

مشاور سندیکای بیمه گران ایران مهدی سامری
من از افشای فیش حقوقی ام با میل شخصی ابایی ندارم، اما اگر بی اجازه من منتشر شود، حتما پیگیری حقوقی خواهم کرد. مشاور سندیکای بیمه گران ایران سارا حقیقی وند
من حقوق بازنشستگى دریافت می کنم. به عنوان یکى از ارشد ترین کارشناسان بیمه مرکزى ایران با گروه ٢٠، پایه ٢٠و ٢٩ سال خدمت در پست هاى مدیریتى بازنشسته شدم و با انتشار فیش حقوقی ام، مشکلى ندارم.

با این حال معتقدم این کار مزیتی ندارد.

پیشکسوت صنعت بیمه هادی دست باز
شاید این کار ابتدا براى هرکسى دشوار باشد و تصور شود که فیش حقوقی یک مساله شخصى است و نباید کسى از آن مطلع باشد، ولى آنجا که برمی گردد به اجتماع و جلوگیرى از فساد و یا افشاى فساد، آیا باز هم مساله شخصى خواهد بود؟ افشاى دکتراى تقلبى فلان شخص در مجلس، افشاى جزییات متهمان فساد سه هزار میلیاردى نفتى وغیره، ابتدا از همین جزییات شروع شد و همین روند منجر به ریشه کنى فساد در جامعه خواهد شد.

رسوایی واترگیت منجر به استعفاى رییس جمهور آمریکا شد و همه این مثالها همگى از هویدا شدن یک مسله شخصى بوده است.

نه من ونه هیچ کس دیگر دوست ندارد مسایل شخصى و خصوصیش افشا شود، ولى چاره چیست؟

لزوم ریشه کنى فساد در جامعه و از طرفى اقتضای وظایف خبرنگارى بعنوان وجدان بیدار جامعه، این مجوز را بعضا می دهد که براى جلوگیرى از فساد، به هر سوراخى سرک بکشد، اگرچه ممکن است خوشایند من و یا دیگرى  نباشد، چون منجر به جلوگیرى از عمل خلاف می شود.

فعال صنعت بیمه رضا عشقی
کار بیمه سخت ترین کار دنیاست و ارزشمند است. ما به آدمها آرامش می دهیم و ریسک آنها را می گیریم. اگر یک مدیر بیمه ای حقوق بالایی بگیرد، اشکالی ندارد و اگر من روزی حقوق بگیر بشوم، اجازه میدهم فیش حقوقی ام منتشر شود. این کار مرتبه اجتماعی صنعت بیمه را نشان می دهد، ولی درباره این که در بخش دولتی چه اتفاقی می افتد نظری ندارم. فعال صنعت بیمه محسن ضابط نیا
بله. خبرنگار مریم کایید
بله. با این کار تابوی غیر اخلاقی بودن این حرکت در جامعه ما شکسته می شود. اگر چه که افشای بی مورد فیش آدمهای معمولی و سرک کشیدن در زندگی مردم کار پسندیده ای نیست، اما حساب  بزرگان را باید جدا کرد.

در تمام دنیا اعمال شفافیت مالی افراد معروف، مرسوم است و تابو نیست.

همچنین انتشار فیش های حقوقی سبب می شود در صورت ناعادلانه بودن آنها، از سوی مسوولان تمهیداتی برای متعادل کردنشان ایجاد شود.

خبرنگار آزاده محسنی
من فیش حقوقی را حریم کاملا خصوصی می دانم و اصلا نمی خواهم حتی همسرم آن را ببیند. بنابراین با انتشار آن در رسانه ها مخالفم، اما اصلا نگران هم نیستم که دیگران آن را ببینند. فعال صنعت بیمه علی ثبات
* کد خبر: 3368

این را نیز بررسی کنید

جدول «شکایات بیمه گزاران از بیمه گران» بازمی گردد

جدول شکایات بیمه گزاران از بیمه گران که مدتهاست بدون توضیح مشخص از سایت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *