دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

همتی تاکید کرد: لزوم تشکیل کمیته سیاست گذاران بازار مالی

رییس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با تأکید بر لزوم تشکیل کمیته سیاست‌گذاران بازار مالی در کشور ، گفت: ترکیب وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌کل بانک مرکزی، رئیس‌کل بیمه مرکزی و رئیس سازمان بورس اوراق بهادار برای اعضای کمیته سیاست‌گذاری بازار مالی کشور پیشنهاد می‌شود . این کمیته به‌طور حتم برای ثبات مالی و به کار گرفتن منابع در توسعه اقتصادی می‌تواند مفید باشد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، عبدالناصر همتی بابیان اینکه یکپارچه‌سازی بازارهای مالی یکی از محورهای بیست و ششمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی است، افزود: درباره بازارهای مالی و نقش آن در توسعه مالی بسیار صحبت شده و شکی وجود ندارد که توسعه مالی پیش‌نیاز توسعه اقتصادی و رشد کشورها است.

وی گفت: کشورهایی که توانسته‌اند به رشد و توسعه اقتصادی بالایی برسند توانسته‌اند بازارهای مالی خود را یکپارچه کنند و با توسعه بازار خود در خدمت اقتصادشان باشند.

مدیرعامل بانک ملی ادامه داد: آنچه که در کشور ما باید موردتوجه قرار گیرد این است که سه بازار تشکیل‌دهنده بازارهای مالی شامل صنعت بیمه ، بازار سرمایه و بازار پول هم‌اکنون کاملاً مجزا و به‌صورت جداگانه اداره می‌شوند.

همتی با اشاره به اینکه در حال حاضر به علت بانک محور بودن کشور تقریباً ۸۸ درصد بازار مالی در اختیار سیستم بانکی است، تصریح کرد: بخشی در اختیار بازار سرمایه و حجم کمی نیز در اختیار صنعت بیمه یا صندوق‌های بیمه‌ای است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با تأکید بر ضرورت حرکت به‌سوی اصلاح ساختار مالی و یکپارچه‌سازی بازارهای مالی، گفت: اصلاح مالی در دنیا بر این اساس است که سیاست‌گذاری و هدایت این بازارها از یک مرکز رسمی انجام و بازارها به هم نزدیک شده‌اند.

وی ادامه داد: اگر مدیریت بازارها یکی نشود ممکن است اثر سیاست‌گذاری یک بازار با سیاست اجرایی توسط بازار دیگر خنثی شود. کما اینکه هم‌اکنون در کشورمان بعضاً تناقضاتی بین سیاست‌های بازار پول ، سرمایه و بیمه مشاهده می‌کنیم.

همتی یکپارچه‌سازی بازار پولی را یک ضرورت جدی برشمرد و افزود: اما معنای آن این نیست که با شرایط فعلی کشورمان بتوانیم نظارت و یکپارچه‌سازی بازارها را به‌صورت واحد مشاهده کنیم.

مدیرعامل بانک ملی گفت: معتقدم در کوتاه‌مدت از طریق ایجاد هماهنگی بین بازارها و تشکیل کمیته یا شورایی که سیاست‌گذاری این بازار را به عهده گیرند، به‌نحوی‌که مسئولان سیاست‌گذاری این بازارها بتوانند در یک قالب هماهنگ برای ایجاد توازن و ثبات بازار مالی به تصمیم درستی برسند می‌توان درزمینه? یکپارچه‌سازی اقدام کرد.

وی بابیان اینکه ثبات بازار مالی از اهمیت بسیار بالایی برای تصمیم گیران اقتصادی برخوردار است، تصریح کرد: باید منابع کشور توسط سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری با کمترین هزینه و ریسک به تولید تبدیل شود.

به گفته همتی، برای اینکه این هدف محقق و سرمایه‌گذاری‌ها به تولید هدایت شود به‌طور حتم باید سیاست‌گذاری جامعی در این زمینه داشته باشیم.

بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی امسال ۴ و ۵ خردادماه در سالن اجلاس سران با حضور مدیران، کارشناسان اقتصادی و شبکه بانکی کشور برگزار می‌شود.

کد خبر: 3355

این را نیز بررسی کنید

با همراه بام، آسوده بپرداز!

مشتریان بانک ملی ایران می توانند اقساط تسهیلات کارت اعتباری خود را به راحتی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *