جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » شفاف سازی، کار دست امین داد

شفاف سازی، کار دست امین داد

انتشار فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ممکن است پاسخی به اقدامات این سازمان در راستای شفاف سازی مالی باشد. البته این فقط یک حدس است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، مطالعه دقیق فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی که در فضای مجازی منتشر شده، نشان می دهد این اقدام ممکن است ناشی از غرض ورزی باشد.

به عکس زیر نگاه کنید:

۴۲۲۱۳۱۴۰۷_۱۰۸۶۲۴_۱۳۴۲۷۸۰۲۸۰۸۹۱۴۹۳۹۷۱۹ (۱)

 

همان طور که مشاهده می شود، بیش از ۷۰ میلیون تومان از رقم واریزی، مربوط به مطالبات معوق است که بخشی از آن حتی مربوط به سال ۱۳۸۸ است!

محمد ابراهیم امین از زمان ورود به بیمه مرکزی موضوع شفافیت مالی را در دستور کار خود قرار داده است. او به شدت کارکرد همکارانش را در بیمه مرکزی را زیر نظر دارد. شنیده شده او حضور همکاران در روزهای نیمه تعطیل (پنج شنبه) را به تایید بالاترین مدیر بخش منوط کرده است. همچنین ساعات اضافه کاری کارکنان تا حد زیادی کاهش یافته است. علت آن هم نبود کارایی چندان زیاد در ساعات اضافه کاری است.

از سوی دیگر او شرکت های بیمه را به شدت تحت فشار قرار داده تا حساب های مالی را شفاف کنند. او این جمله را چند بار تکرار کرده است: «شرکت ها حق ندارند سودهای موهوم توزیع کنند.» این همان عبارتی است که به مذاق بسیاری از شرکت ها خوش نیامد.

در اقدامی دیگر، او انعقاد قراردادهای گروهی با خودروسازان را ممنوع کرد. اقدامی که تاثیر بسیار زیادی بر پرتفوی انحصاری چند شرکت خاص گذاشت.

امین حتی به موضوع سود پیش بینی شده بیمه های عمر هم ورود کرد. او دستور داد ستون پیش بینی های خیالی از بیمه نامه های عمر و سرمایه گذاری حذف شود، در حالی که این ستون ها حربه بسیار مناسبی برای فروش بیمه نامه عمر توسط برخی شرکت های متخلف بود.

رئیس کل بیمه مرکزی حتی به نهادهای زیر مجموعه بیمه مرکزی هم نهیب زد. او در جلسه تودیع رئیس سابق پژوهشکده بیمه، مستقیما از ریخت و پاش های غیرمنطقی در این نهاد انتقاد کرد. امین تاکید کرد که پژوهشکده نباید به محلی برای ارتقای اشخاص تبدیل شود و منابع آن صرف چاپ کتاب هایی شود که اسم افراد خاص بر روی آن است!

او البته در اقدامی دیگر اعلام کرد که تصمیم دارد حساب منابع اتکایی را از حساب عمومی جدا کند تا این منابع کاملا شفاف شوند. همه این اقدامات امین در بیمه مرکزی، منتهای مالی دارند و طبیعی است که چنین کارهایی به مذاق عده ای خوش نیاید.

از سوی دیگر ماده ۴ قانون تاسیس بیمه مرکزی می گوید: بیمه مرکزی ایران تابع قوانین و مقررات عمومی مربوط به دولت و دستگاههایی که با سرمایه دولت تشکیل شده اند نمی باشد مگر ان که در قانون مربوط صراحتا“ از بیمه مرکزی ایران نام برده شده باشد ولی نسبت به مواردی که در این قانون پیش بینی نشده باشد بیمه مرکزی ایران تابع قانون تجارت است.

این ماده نشان می دهد احتمالا بیمه مرکزی تابع قانون مدیریت خدمات کشوری نیست و حقوق کارکنان آن هم از این قانون تبعیت نمی کند.

همچنین در سال ۱۳۹۴ در اجرای هدف استقلال و تقویت اختیارات قانونی بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر، ماده قانونی به منظور استقلال اداره امور بیمه مرکزی از قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه های اجرایی در چارچوب لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور پیشنهاد شد. در سال جاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دوشنبه ۱۶ فروردین ماه با اصل ماده ۲۸ لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور موافقت کردند. بند الف ماده ۲۸ لایحه مذکور بدین شرح است: «الف- اداره امور بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری مصوب۳۰ / ۳ / ۱۳۵۰ و مصوبات شورای عالی بیمه است.»

با این حال اکنون مخالفان دولت از هر حربه ای برای تخریب استفاده می کنند. رسیدگی به موضوع فیش های حقوقی در صلاحیت نهاد قانونی است و باید منتظر نتایج آن بود.

* کد خبر: 3357

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

یک دیدگاه

  1. به نظرم افشای فیش حقوقی هم در راستای شفاف سازی بوده منتهی این دفعه حساب جناب امین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *