جمعه , ۴ اسفند ۱۴۰۲

تفاهم نامه بیمه پلنگ ایرانی امضا شد

بروز شنبه ۴ اردیبهشت ماه طی مراسمی با حضور معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرعامل بیمه “ما”، مدیر برنامه اجرایی سازمان ملل متحد و معاون زیست محیطی و مدیر کل دفتر صید و شکار تفاهم‌نامه بیمه جامع پلنگ ایرانی امضا شد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در این مراسم مهندس مجید صفدری مدیر عامل بیمه “ما”، با تاکید بر نگهداری سرزمین و محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم، اعلام کرد: این شرکت از حوزه اقتصادی درصدد برآمد تا وظیفه خود را در قبال محیط زیست و ایران زمین به اجرا در آورد و اولین قدم خود را به جهت ایفای مسوولیت اجتماعی در حفظ محیط زیست، به وسیله طرح بیمه پلنگ ایرانی برداشت.
وی ادامه داد: بیمه “ما” و سازمان محیط زیست ساعت‌ها جلسه برگزار کرده اند، کار کارشناسی انجام داده اند و به این جمع‌بندی رسیده ایم که با ورود یک شرکت بیمه‌گر بتوانیم اولاً فرهنگ بیمه را گسترش بدهیم و دوم آنکه از روستائیان محترم حمایت کنیم.
صفدری در این خصوص افزود: از سوی دیگر تلاش کردیم فرهنگی را ایجاد کنیم که روستاییان با اسلحه و غیره به پلنگ حمله نکنند و اگر پلنگ ایرانی دچار حادثه ای شد که ناشی از طعمه گذاری، تردد، بیماری‌ها یا غیره بود ما در کنار دوستانمان در سازمان محیط زیست باشیم.
مدیرعامل بیمه”ما” همچنین ذی‌نفع این بیمه‌نامه را دامداران و روستاییان دانست و افزود: پلنگ با حمله به دام و مزارع، به منظور تهیه خوراک، خسارتی جبران ناپذیر را به این قشر وارد می کند و البته دامداران و کشاورزان نیز برای حمایت از دارایی خود، اقدام به کشتن پلنگ می کنند که خسارتی از ۲ منظر مادی و معنوی به وجود می آید.
وی ادامه داد: در بخش مادی، دسترنج و سرمایه کشاورز و دامدار از بین می رود و در بعد معنوی نیز پلنگ ایرانی به عنوان یک سرمایه ملی نابود می شود.
صفدری با اشاره بر عدم وجود مقام اجرائی و یا نهادی که خسارت پلنگ را بر عهده بگیردگفت: شرکت بیمه “ما” تلاش کرد تا در تحقق این مهم راهکاری را پیدا، ارائه و اجرایی کند و با همکاری مسئولان و کارشناسان محیط زیست این مهم به سرانجام رسید. با این اقدام و فروش بیمه نامه علاوه بر ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی می‌توان فرهنگ مصرف بیمه را در کشور توسعه داد.
وی اعلام کرد: یکی از اهدافی که در ایجاد بیمه نامه پلنگ ایرانی مهم ارزیابی می شود را می‌توان توسعه فرهنگ مصرفی بیمه دانست. از این رو تسهیل در ارائه و صدور بیمه نامه پلنگ ایرانی، حتی در دورترین نقاط کشورمان از مهم‌ترین اهداف بیمه “ما” به شمار می‌رود.
مجید صفدری مدیرعامل بیمه “ما” همچنین با ابراز تاسف از مرگ پلنگ ماده و قبل از امضای تفاهم نامه اعلام کرد: خسارت مرگ این پلنگ را در جهت ایفای نقش حمایتی خود از محیط زیست، بررسی و ارزیابی خواهیم نمود.
الگویی بین المللی
در ادامه این مراسم نیز معاون رییس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست معصومه ابتکار با اعلام اینکه پلنگ ایرانی بیمه شد، گفت: با مشارکت بخش بیمه ای کشور و در جهت ایفای مسئولیت های اجتماعی خود گام های مهمی را برداشته ایم و وارد تعاملات تاثیر گذاری می شویم که اتفاق مهمی برای کشور است.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: امضای این تفام نامه می تواند الگویی برای دیگر کشورها به منظور حفظ تنوع زیستی در سطح بین المللی باشد. این موضوع نوعی جدید از تعامل با بخش بیمه ای کشور است که در راستای مسئولیت های اجتماعی خود گام های مهمی را برداشته است.
ابتکار در پایان تاکید کرد: این تعامل نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی نیز دارای یک پیام مهم است و می تواند به الگویی جهانی تبدیل شود زیرا یکی از دغدغه های مهم جهانی، حفاظت از تنوع زیستی است. این تفاهم نامه می‌تواند کمکی باشد برای کاهش تلفات پلنگ، و افزایش توجه مردم به این گونه ارزشمند برای کاهش تنش هایی که بین پلنگ و جوامع محلی وجود دارد.
تجلیل نماینده سازمان ملل متحد از طرح “بیمه پلنگ ایرانی”
همچنین آخیم اشتاینر مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد UNEP با حضور خود در مراسم امضای تفاهم نامه بیمه جامع پلنگ ایرانی، گفت: بسیار خوشحالم که در این مراسم حضور دارم و خوشحالم که فعالان اقتصادی را در کنار محیط زیست می بینم.
اشتاینر با بیان اینکه یکی از وظایف بسیار مهم سازمان ما حفاظت از گونه های در معرض خطر است، افزود: مسئله‌ای که اینجا مطرح شد و تعارضی که بین انسان و این گونه های موجود در طبیعت وجود دارد، به حالت های خیلی بزرگ در کشورهای دیگر به عنوان یک معضل عمیق مطرح است.
مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد تصریح کرد: پروژه ای که امروز امضاء می شود از سه بازنده، سه برنده می سازد. پلنگ هایی که احشام را می خورند و به این دلیل شکار می شوند، دامدارانی که ضرر می کردند و ضررشان جبران نمی شد و سازمان حفاظت محیط زیست که باید زیستگاه ها را حفظ کند و حفظ این زیستگاه ها همینطور مشکل تر می شد.
اشتاینر یادآور شد: من به عنوان مجری برنامه محیط زیست سازمان ملل، علاقه دارم خودم و سازمانم این تفاهم نامه و این کار را تعقیب کنیم و بر اساس این مدل، کشورهای دیگر هم وارد این فعالیت بشوند.
گفتنی است تفاهم نامه بیمه جامع پلنگ ایرانی میان فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مجید صفدری مدیرعامل شرکت بیمه “ما” و هومان لیاقتی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست به امضا رسید همچنین بعد از امضای تفاهم نامه بیمه نامه پلنگ ایرانی به ابتکار تحویل داده شد.

IMG_4717

کد خبر: 3183

این را نیز بررسی کنید

سرمد

حضور بیمۀ سرمد در نخستین همایش و نمایشگاه «ایران پتروکم»

بیمۀ سرمد در کنار بانک صادرات ایران در نخستین همایش و نمایشگاه ایران پتروکم در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *