دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳

بانک مرکزی! به ساخت باغ موزه سرگرم باش…

در حالی که همه نگاه ها به ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز معطوف شده، معاون نظارتی بانک مرکزی از تخلف ۹ بانک در تعیین نرخ سود خبر داده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، با کمال تاسف گفته می شود دست کم ۲۵ درصد نقدینگی در اختیار موسسات غیرمجاز است. موسساتی که هیچ کس نظارتی بر آنها ندارد و هر چند وقت یک بار کوس رسوایی یکی از آنها به صدا در می آید.

با این حال بانک مرکزی ظاهرا در تلاش است این موسسات را ساماندهی کند؛ گرچه به نحوه این ساماندهی هم نقدهای جدی وارد است، چرا که بانک مرکزی هر بار با اعلام انحلال یکی از این موسسات، تعهدات آن را به گردن یکی از بانک ها انداخته است.

اما آنچه در این میان تسوال برانگیز است، این است که آیا در حال حاضر نظام بانکی کاملا به قوانین و مقررات پایبند است؟ آیا فقط این موسسات غیرمجازند که قوانین را پایمال می کنند؟

پاسخ این سوالات منفی است. آن طور که حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرده، حتی بانک های مجاز هم به قوانین و مصوبات شورای پول و اعتبار پایبند نیستند.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفته است: در جریان کاهش نرخ سود بانکی در دوره قبل، پرونده ۹ بانک به هیات انتظامی بانک‌ها رفته و این نهاد در حال تصمیم‌گیری در مورد بانک های متخلف است.

تهرانفر با بیان اینکه با توجه به گستردگی نظام بانکی و به ویژه در برخی بانک‌های بزرگ کنترل کامل تمام جزئیات از حیطه مدیرعامل بانک خارج است، افزوده است: بر این اساس ممکن است در برخی شعب روسای آنها برای جذب سپرده بالاتر و خودشیرینی نرخ‌ها را تغییر داده و به مشتریان وعده جدید بدهند.

این اظهارات نشان می دهد نه تنها بانک مرکزی کنترل درستی بر نظام بانکی ندارد، بلکه حتی حساب کار از دست خود بانک ها هم در رفته است.

واقعا این چه طور کارکرد نظارتی است که در آن از ۳۴ بانک و موسسه مجاز، دست کم ۹ بانک تخلف می کنند؟ طبیعی است که در چنین شرایطی بانک مرکزی باید به ساخت باغ موزه سرگرم باشد.

کد خبر: 2834

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *