شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

کاهش نرخ سود، «همراه با مردم، همگام با مسئولان»!

خبر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در حالی منتشر شد که بانک ها تقریبا به هیچ کدام از توافق های قبلی در این باره پایبند نبوده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، آن طور که در توافق بین بانک ها مشاهده می شود، قرار است نرخ سود بانکی کاهش یابد. این کاهش اما آن قدر نامحسوس است که مشخص نیست برای چه روی آن توافق شده است.

همه استدلال بانک مرکزی و مقامات دولتی این بود که وقتی تورم در حال تک رقمی شدن است، دلیلی ندارد بانک ها با نرخ ۲۰ درصد به سپرده ها سود بدهند یا به تبع آن با نرخ ۲۱ درصد سود تسهیلات دریافت کنند.

همچنین وزیر اقتصاد از لزوم کاهش نرخ سود به ۱۲ تا ۱۳ درصد سخن گفته بود و نظرش رسیدن نرخ سود به نرخ تورم بود.

فشار بر نظام بانکی برای کاهش نرخ سود طی شش ماه اخیر شدید شده بود، اما ظاهرا بانک ها چندان به نظر دولت اعتقادی نداشتند. آنها تنها بر سر کاهش ۲ درصدی نرخ سود به توافق رسیدند.

این کاهش دردی از نظام بانکی دوا نمی کند. به صورت طبیعی در شرایط پیش از این نیز بانک ها به نرخ های سود اعلامی پایبند نبودند و کمتر بانکی بود که به سپرده های کوتاه مدت سود ۱۰ درصد مصوب را پرداخت کند. آنها اغلب نرخ سود ۱۹٫۵ درصد را به این سپرده ها می پردازند.

تصمیم اخیر برای رساندن نرخ سود بانکی به ۱۸ درصد، نه نظر بانک مرکزی برای رساندن نرخ سود به عدد تورم را برآورده کرد و نه نظر مردم برای تثبیت نرخ سود را. به نظر می رسد بانک ها در این میان برای از دست ندادن مشتری و تامین نظر بانک مرکزی، روش «همراه با مردم، همگام با مسئولان» را در پیش گرفته اند.

کد خبر: 2682

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *