دوشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۲

حنای بانک مرکزی رنگ باخته است

بانک مرکزی از بانک ها خواسته نرخ سود مصوب را رعایت کنند. این البته چندمین بار است که بانک مرکزی این خواسته را مطرح کرده و بانک ها il هیچ وقت آن را اجابت نکرده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، بانک مرکزی در بخشنامه خود اعلام کرده که طرح شکواییه ها و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین مراجع نظـارتی دایر بر عدم رعایت نرخ های سود سپرده ها و تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبـار از سـوی برخـی بانکها و مؤسسات اعتباری زیاد شده است.

نکته قابل توجه این است که بانک مرکزی از برخورد انتظامی با متخلفان از نرخ سود مصوب فقط در بخش تسهیلات خبر داده، اما درباره نرخ سود سپرده اظهار نظری نکرده است.

گرچه لحن این بخشنامه کاملا دستوری و حتی تهدیدآمیز است، اما در آن بر کاهش نرخ غیردستوری تاکید شده است!

با همه این اوصاف واقعیت این است که نرخ سود دستور بردار نیست. حتی در دوره ای که نرخ سود سپرده حداکثر ۲۰ درصد تعیین شده، برخی بانک ها و موسسات اعتباری مجاز هم این سقف را رعایت نمی کنند و به مشتریان خود بیش از این عدد سود پرداخت می کنند.

طبیعی است که وقتی حجم نظام بانکی کشور تا این گسترده شده، اقدامات نظارتی بانک مرکزی هم فقط به چند موسسه کوچک و یا تحمیل تعهدات آنها به بانک ها محدود شود. در واقع وقتی حجم زیادی از پول در اختیار بازار غیرمتشکل پولی است و آنها از تن دادن به هر قانونی سرباز می زنند، بانکهای شناسنامه دار هم به اولتیماتوم های بانک مرکزی توجهی نمی کنند.

کد خبر: 2665

این را نیز بررسی کنید

خوش کیش: امکان استفاده از ظرفیت اتکایی «کشورهای دوست» وجود دارد

مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین معتقد است تحریم ها به خوبی توانسته است قدرت مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *