دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳

با انحلال ثامن الحجج، نرخ نقدینگی و بیکاری کشور تکان می خورد؟

با سپردن تعهدات موسسه اعتباری ثامن الحجج به بانک پارسیان، تحلیل بانک مرکزی درباره علل افزایش نقدینگی بار دیگر می تواند خبر ساز شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، پیش از این بانک مرکزی در تحلیلی درباره علل افزایش نقدینگی اعلام کرده بود که وارد شدن عدد سپرده های موسسات اعتباری کوثر و عسکریه باعث این اتفاق بوده است.

از زمانی که بانک مرکزی این دو موسسه را به رسمیت شناخته و آنها را در فهرست مورد تایید بانک مرکزی گنجاند، رقم کلی نقدینگی افزایش چشمگیری داشت.

بانک مرکزی به همین توضیح اکتفا کرده بود و هر گز اشاره نکرد که مگر این دو موسسه پول جدیدی خلق کرده اند که باید عدد آن به میزان نقدینگی اضافه شود؟

این بار اما صحبت از یک موسسه جدید به میان آمده است. موسسه ثامن الحجج که به ادعای خودش ۱۰۳ هزار میلیارد ریال منابع در اختیار داشته و به صورت طبیعی بخشی از دارایی آن هم پنهان است، منحل و تعهداتش به بانک پارسیان محول شده است.

قاعدتا چنین دارایی هایی از این پس در صورت های مالی بانک پارسیان دیده می شود و از حالت پنهان به حالت عیان در خواهد آمد. چنین اتفاقی می تواند عدد نقدینگی را بار دیگر جابه جا کند.

از سوی دیگر، این موسسه ادعا کرده که برای ۲۱ هزار نفر ایجاد اشتغال کرده است. اگر تعداد بیکاران کل کشور را حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در نظر بگیریم، این احتمال هست که با بیکاری کارکنان موسسه، دست کم یک درصد بر تعداد بیکاران کشور افزوده شود.

کد خبر: 2488

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *