شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

امضای قرارداد سندیکایی ۴ میلیارد دلاری بین بانک های ملت، سپه و پارسیان

بانک های ملت، سپه و پارسیان با هدف تامین مالی تکمیلی فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبی و خط لوله سراسری ۶، ۹ و ۱۱ انتقال گاز، قرارداد سندیکایی امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه، این قرارداد سندیکایی با عاملیت بانک ملت به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار و با مشارکت بانک سپه به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار و بانک پارسیان به مبلغ یک میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به امضای مدیران عامل هر سه بانک رسید.
علی رستگار، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضای این قرارداد با بیان این نکته که این اَبَرپروژه ۳۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز دارد، اظهار داشت: ۱۰ میلیارد دلار از این میزان ، قرار است از محل تسهیلات بانکی تامین شود که در فاز نخست چهار میلیارد دلار با عاملیت بانک ملت و مشارکت هرسه بانک های سپه و پارسیان از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.
وی محل اجرای طرح تکمیل فازهای پارس جنوبی را، عسلویه در استان بوشهر و خط لوله سراسری انتقال گاز را در سراسر کشور ذکر کرد و افزود: کارفرمای این طرح شرکت ملی نفت ایران است که شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان با قرارداد بیع متقابل، اجرای آن را بر عهده خواهد داشت.
وی هدف از اجرای این طرح ها را اجرا، تکمیل و توسعه فازهای ۱۱ تا ۲۴ با هدف تولید ۵۳۷ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۴۲۵ میلیون متر مکعب گاز سبک شیرین و ۷۱۰ هزار بشکه میعانات گازی همچنین ایجاد ظرفیت انتقال روزانه ۳۱۰ میلیون متر مکعب گاز و ایجاد ۴۱۰ کیلومتر خط لوله گاز در فاز ۶، ۱۸۰۰ کیلومتر خط لوله در فاز ۹ و ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله هم در فاز ۱۱ ذکر کرد.
رستگار مدت قرارداد را ۶ سال، زمان اجرای آن را سه سال و زمان تسویه را به مدت سه سال در ۶ قسط مساوی ۶ ماهه اعلام کرد و گفت: بانک ملت دست همه فعالان اقتصادی را می فشارد و آمادگی دارد تا در تمام پروژه هایی که به تولید و اشتغال در کشور کمک می کند مشارکت فعال داشته باشد.
محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه هم با قدردانی از بانک ملت به دلیل انجام کارشناسی دقیق این طرح، اظهار داشت: کارکردن با بانک های خوشنام، توفیق محسوب می شود و بانک ملت بانک بزرگی است که تاکنون همکاری خوبی با مجموعه صنعت نفت کشور داشته است.
وی با اشاره به ورود بانک سپه به پروژه های نفتی در سال های اخیر گفت: این حضور و مشارکت، پاسخی به انتظار بخش اقتصادی کشور از بانک های بزرگ برای مشارکت در پروژه های ملی بزرگ است.
کوروش پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان هم در سخنانی از مدیران و کارشناسان بانک ملت بابت کارشناسی پروژه مذکور و آماده سازی فضا برای این اتفاق بزرگ، تاکید کرد: خوشبختانه بحث سندیکایی در کشور دارد رواج پیدا می کند و بانک مرکزی نیز نسبت به این قضیه نگاه مثبتی دارد.
وی امضای این قرارداد سندیکایی را فرصتی برای تقویت همکاری دستگاه های اصلی اقتصادی کشور یعنی بانک ها و صنعت نفت خواند و اظهار امیدواری کرد که پس از اجرایی شدن برجام از ظرفیت نظام بانکی در پروژه های بزرگ نفتی کشور بیش از پیش استفاده شود.
جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم از این که رابطه صنعت نفت و بانک ها وارد فصل جدیدی شده است اظهار خرسندی کرد و گفت: امضای این قرارداد می تواند قدم مبارکی برای توسعه و استفاده از ظرفیت های طرفین باشد.
وی با اشاره به عبور کشور از شرایط تحریم خاطرنشان کرد: با لغو تحریم ها، سازوکارهای اجرایی روان تر خواهد شد و کشور بهتر می تواند از تعاملات بین المللی بهره ببرد.
مدیرعامل شرکت ملت نفت با اشاره به سودآوری فازهای مختلف پارس جنوبی برای کشور اظهار داشت: نباید فراموش کرد که به دلیل مشترک بودن میدان های گازی، هر لحظه غفلت ایران با بهره برداری طرف های مقابل، زیان های جبران ناپذیری را برای کشور به همراه خواهد داشت.
جوادی تاکید کرد: شرکت ملی نفت تاکنون بیشترین همکاری را با بانک ملت داشته و با امضای این قرارداد فضای جدیدی را هم با بانک های سپه و پارسیان تجربه خواهد کرد.

کد خبر: 2402

این را نیز بررسی کنید

کاهش هزینه تولید با توسعه برات الکترونیک و ابزارهای نوین تامین مالی

بانک مرکزی به دنبال توسعه ابزار‌های تامین مالی است، زیرا به شکل سنتی بنگاه‌ها معمولاً …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *