شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیمه مرکزی از این اقدام‌ها خبر دارد؟

شرکت بیمه دی با سطح توانگری ۳، اعلام کرد با رئیس فدراسیون بدمینتون برای این که حمایت کننده اصلی این فدراسیون در سال ۱۳۹۵ باشد، به توافق رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه، این شرکت قرار است در سال آینده به عنوان اسپانسر اصلی این فدراسیون در تمامی رقابت های داخلی و خارجی فعالیت داشته و بنرهای تبلیغاتی این شرکت به عنوان حامی اصلی این فدراسیون در محل برگزاری مسابقات نصب شود. متن خبر را اینجا بخوانید.

این شرکت که توانگری مالی مناسبی ندارد، مطابق آیین نامه توانگری مالی باید به اصلاح وضع مالی خود بپردازد. شرکت بیمه دی که خود از نامناسب بودن سطح توانگری‌اش آگاه است، در صفحه رسمی‌اش به نوعی این موضوع را لاپوشانی کرده است. بنر موجود در صفحه اصلی شرکت این پیام را می رساند: «افزایش سطح توانگری شرکت بیمه دی بر همه همکاران مبارک باد.» فارغ از این که شرکت در این پیام، بیمه گزاران را مخاطب این پیام ندانسته و به همکارانش اکتفا کرده است، هیچ اعلامی درباره سطح توانگری نیز نداشته است!

dayyy

در ماده ۱۲ آیین نامه توانگری مالی آمده است: موسسه بیمه‌ای که نسبت توانگری مالی آن طبق اعلام بیمه مرکزی در یکی از سطوح ۳ و ۴ باشد، علاوه بر اقدامات مذکور در مواد ۸ تا ۱۱ این آیین نامه بر حسب مورد، موظف است به نحوی که بیمه مرکزی تعیین می‌کند یک یا تعدادی از اقدامات زیر را فوراً به مرحله اجرا درآورد:

از پرداخت پاداش به هیات مدیره و مدیران موسسه بیمه خودداری نماید
از توزیع بیش از ۱۰ درصد سود (سود قابل توزیع به سهامداران) خودداری نماید
هزینه‌های اداری و عمومی خود را کاهش دهد
از سرمایه‌گذاری درگزینه‌های معینی خودداری نموده یا بر مقدار آنها محدودیت اعمال نماید
روش محاسبه نرخ حق بیمه قراردادهای بیمه‌ای که در آینده منعقد می‌شوند را اصلاح نماید
عملیات صدور بیمه در بخشی از شعب را کاهش دهد
فعالیتهای برخی از شعب خود را محدود نماید
عملیات صدور بیمه در شرکتهای تابعه را کاهش دهد
سهام یا دارایی شرکتهای تابعه را به فروش برساند
از توسعه فعالیت‌های بیمه‌ای در رشته های جدید خودداری نماید
اعضای هیات مدیره و مدیران خود را تغییر دهد

ابهام در آیین نامه مذکور با عملیاتی شدن آن به خوبی نمایان شده است. به عنوان مثال گرچه این آیین نامه بر کاهش هزینه های اداری و عمومی شرکت های دارای سطح توانگری ۳ و ۴ اذعان دارد و از آنها خواسته از سرمایه گذاری در گزینه های معین خودداری کنند، اما مصداقی برای آنها مشخص نکرده است.

در شرایطی که یک شرکت بیمه سطح توانگری مناسبی ندارد، حمایت مالی مستقیم آن از توسعه همگانی و قهرمانی ورزش، آن هم در رشته بدمینتون چه توجیهی خواهد داشت؟

آیا بیمه مرکزی بر این نوع هزینه کرد شرکت های بیمه نظارتی دارد؟ آیا در شرایطی که گفته می شود به طور کلی عملیات بیمه گری در ایران چندان سودده نیست و دستگاه های عریض و طویلی در حد یک وزارتخانه برای رسیدگی به موضوع ورزش در کشور وجود دارد، حمایت مالی یک شرکت بیمه با سطح توانگری ۳ از یک فدراسیون ورزشی، با منطق بیمه گری سازگار است؟

کد خبر: 2392

این را نیز بررسی کنید

هشدار کارشناسان: احتمال ایجاد «رانت و فساد» در «تهاتر ملک با حق بیمه»

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان مدتی است به دلایل نامعلوم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *