شنبه , ۱ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » منابع تسهیلات ارزان قیمت از افزایش نرخ دلار تامین شد؟

منابع تسهیلات ارزان قیمت از افزایش نرخ دلار تامین شد؟

در حالی که تا یک سال پیش نظام بانکی در تامین منابع وام ۳ میلیون تومانی ازدواج مانده بود، این روزها به شدت در حال تزریق منابع ارزان قیمت با عنوان تسهیلات است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، در روزهایی که نفت قیمت بشکه ای ۶۰ دلار را تجربه می کرد، کشور با محدودیت منابع رو به رو شده بود و زمزمه لزوم حذف یارانه نقدی نیمی از جامعه مطرح شد.

با این که امروز وضع درآمدی کشور بهتر از یک سال پیش نیست و نفت به کمترین قیمت ممکن رسیده است، اما ظاهرا در منابع ریالی نظام بانکی گشایشی جدی رخ داده است.

بانک مرکزی علاوه بر این که منابع لازم برای ارائه وام ازدواج را تامین کرده، دست کم ۱۰۰ هزار فقره وام خرید خودرو با مبلغ ۲۵ میلیون تومان و سود پایین ارائه کرده است.

در ادامه اعلام شده که وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا به زودی عملیاتی می شود. این که چنین منابع ارزان قیمتی در این حجم از کجا تامین شده و تا پیش از این کجا بوده، سوالی جدی است.

برخی منتقدان البته میان این منابع و افزایش پیوسته نرخ دلار در بانک مرکزی طی دو سال گذشته رابطه مستقیمی برقرار کرده اند. شاید هم این ادعا چندان بی راه نباشد، چون سکوت بانک مرکزی در قبال عبور نرخ دلار از مرزهای ممنوع چند سال پیش هم بسیار معنا دار است.

نرخ دلار در بانک مرکزی از ۳۰۱۰ تومان و در بازار آزاد از ۳۶۵۰ تومان به سادگی گذشته است و در ازای آن مردم در صف دریافت وام ایستاده اند!

* کد خبر: 2059

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *