چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پیشنهاد رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی بیمه

رییس پژوهشکده بیمه با تاکید بر اثربخشی بیست و یک همایش پیشین بیمه توسعه به تشریح دو محور اساسی همایش پیش رو پرداخت و گفت: همایش بیست و دوم بر بررسی چالش ها و الزامات توانگری مالی و مدیریتی در شرکت های بیمه استوار است و توانگری مالی و توانمندی مدیریتی در بوته نقد و بررسی کارشناسان و مدیران قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه و به نقل از ریسک نیوز، مهدی صفری در عین حال به علل گزینش محور توانگری مالی در همایش بیست و دوم اشاره کرد و اذعان داشت: از زمانی که تعرفه ها حذف و ازاد سازی نرخ ها در صنعت بیمه عملیاتی شد نظارت مالی به عنوان جانشین نظارت تعرفه ای مد نظر قرار گرفت که بدون شک سنجش توانگری مالی شرکت ها جایگاه ویژه ای در نظام نظارتی مالی ایفا می کند.

وی از آیین نامه ۶۹ مصوبه سال ۹۰ شورای عالی بیمه به عنوان نقطه عطفی در پیاده سازی نظارت مالی یاد کرد و متذکر شد: از ان سال تا کنون چند دوره توانگری مالی شرکت ها سنجیده شد و بدون شک اکنون وقت بازنگری و بررسی چالش ها و الزامات آن فرا رسیده است.

صفری طی این نشست بر ارزیابی مفاد مندرج در آیین نامه مذکور و بررسی نقاط ضعف آن طی همایش بیمه و توسعه تاکید کرد و یادآور شد:در نظر داریم در این همایش در قالب مقالات و میزگرد های مختلف به ارزیابی این آیین نامه پرداخته و پیشنهاداتی برای بهبود آن ارایه شود تا نهایتا از طریق شورای عالی بیمه مصوبات لازم در بازنگری این آیین نامه ابلاغ شود.

وی به توانمندی مدیریتی به عنوان محور اصلی دیگر همایش اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:موضوع همایش ترکیبی از توانمندی های مالی و مدیریتی اعلام شده تا ضمن بررسی این دو محور راهکارهایی ارایه شود.

صفری در خصوص اقدامات پزوهشکده در حوزه بازنگری توانگری مالی اظهار داشت:ضرایب ریسک محاسبه شده و به بیمه مرکزی ارسال شده اما هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است.

رییس پژوهشکده بیمه در پاسخ به سوال خبرنگار ریسک نیوز در خصوص نحوه ورود همایش بیستم و دوم به محور توانمندی مدیریتی به عنوان یک محور اساسی گفت : یکی از ایین نامه های مرتبط با این محور ، آیین نامه ۹۰ (آیین امه احراز صلاحیت حرفه ای مدیران بیمه ای ) است که به بحث توانمندی مدیریتی ارتباط مستقیم دارد که علاقمندیم از طریق همایش پیش رو هر پیشنهاد موثر و مفیدی را دریافت کنیم و به تحلیل و بررسی بپردازیم.

وی در پاسخ به این سوال که پژوهشکده بیمه به طور مشخص درین زمینه چه مطالعاتی انجام داده ، پاسخ داد:یکسری مطالعات در دست انجام است و یکسری گزارشات اولیه به بیمه مرکزی ارسال شده که البته گزارشات نهایی نیز در مرحله پایانی جهت ارسال به بیمه مرکزی قرار دارد و با اتمام پژوهش و نهایی شدن ان ، اخبار مربوطه در سایت پژوهشکده منتشر می شود.

صفری در ادامه عنوان کرد : پزوهشکده بیمه در خصوص رتبه بندی کارکنان کلیدی و مدیران عملیاتی شرکت های بیمه گزارشاتی تهیه کرده و پیشنهاد رتبه بندی افراد کلیدی و مدیران عملیاتی به بیمه مرکزی ارایه شده ؛ اما اینکه شورای عالی بیمه بخواهد بر این اساس سیاست گذاری کند هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

رییس پژوهشکده بیمه در ادامه ضمن ارزیابی و اعلام نظر کارشناسی در خصوص آیین نامه فعلی توانگری مالی ، تصریح کرد: آیین نامه ۶۹ توانسته از ظرفیت های موجود استفاده کند اما در عین حال نقاظ ضعفی نیز دارد که باید بدان پرداخته شود.

وی با بیان اینکه آیین نامه ۶۹ مبتنی بر ریسک شرکت های بیمه تدوین شده که مهترین نقطه قوت ان محسوب می شود در عین حال بر این نکته نیز تاکید کرد که ریسک عملیاتی که با توانمندی های مدیریتی شرکت ها در ارتباط است درین آیین نامه پوشش داده نشده است که البته باید گفت داده و اطلاعات کافی برای اندازه گیری ریسک عملیاتی شرکت های بیمه موجود نیست به همین دلیل سیستم مبتنی بر ریسک بدون در نظرگرفتن ریسک عملیاتی اعمال شد.

وی خبر داد: در طرح پزوهشی اخیر ریسک عملیاتی و مدیریتی نیز لحاظ شده و خطاهایی مدیریتی نیز پوشش داده شده که تا پایان اذر به بیمه مرکزی ارسال می شود.

صفری در پاسخ به این سوال که ایا داده های موجود جهت پوشش ریسک عملیاتی کافی است ،خاطرنشان ساخت: دیتاهای موجود روش مورد نظر را پوشش می دهدو بر اساس داده های در اختیار ، ریسک عملیاتی اندازه گیری می شود.

صفری با بیان اینکه درایین نامه های توانگری استاندارد در جهان موسسات عمرو غیر عمر و اتکایی و غیر اتکایی منفک می شود ، تصریح کرد: اگر شورای عالی بیمه به این نتیجه برسد که برای بیمه گران اتکایی آیین نامه توانگری مجزا تدوین کند ، این کار عملیاتی خواهد شد.

رییس پژوهشکده بیمه با بیان اینکه قصد داریم در این گردهمایی بزرگ بر نحوه سیاست گذاریهای صنعت اثر گذار باشیم ، از وجود افراد آکادمیک و خبره در کنار یکدیگر در ترکیب شورای سیاست گذاری همایش خبر داد و اذعان داشت:امسال علاوه بر بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه ،سندیکای بیمه گران نیز در برگزاری این همایش نقش آفرینی می کند.

صفری با اشاره به شرکت ۲۵۰۰ نفر در همایش مذکور از دریافت ۱۳۵ مقاله تخصصی خبر داد و گفت : کمتر از ۲۰ مقاله جهت ارایه در همایش انتخاب شده که البته باید گفت بیش از ۸۰ درصد مقالات ارسالی در حوزه توانگری مالی نگاشته شده است.

وی در ادامه از اهدا جایزه به سه مقاله برتر ، معرفی سه چهره برتر صنعت بیمه ، میزگرد بررسی آیین نامه توانگری مالی و یک نشست تخصصی تحت عنوان فرصت های همکاری های بین المللی نیز خبر داد.

رییس پژوهشکده بیمه ضمن اشاره به پذیرش قطعی ده کشور جهت حضور در سمینار مذکور عنوان کرد: حضور کشورهایی چون انگلیس ، بلژیک ، امارات ،مصر ، بحرین و ژاپن در همایش امسال قطعی است .

صفری در ادامه از حضور پروفسور “ونهوله ” به عنوان یک شخصیت اجرایی و علمی کشور بلژیک در سمینار خبر داد و خاطر نشان ساخت: وی استاد دانشگاه لوون بلژیک و استاد افتخاری دانشگاه فرانکفورت آلمان است که نه سال تجربه مدیریت هیات اجرایی توانگری مالی اروپا را در کارنامه خود دارد و از سخنرانان کلیدی همایش محسوب می شود.

کد خبر: 1830

این را نیز بررسی کنید

بیمه سینا

جشنواره بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه سینا برگزار می‌شود

جشنواره فروش بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی بیمه سینا از شنبه ۲۶ خردادماه به مدت یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *