یکشنبه , ۶ اسفند ۱۴۰۲

یک مشکل پیش‌بینی نشده در فروش اقساطی خودرو

قرار است از فردا فروش اقساطی خودرو با ارائه وام ۲۵ میلیون تومانی آغاز شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده فروش اقساطی خودرو می‌تواند تا سقف بازپرداخت ۷ سال عملیاتی شود. در واقع یک خریدار می‌تواند برای بازپرداخت وام خودرو ۸۴ ماه اقساط پرداخت کند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی خریداران خودرو باید چک و سفته به عنوان تضمین دریافت وام به خودروسازان ارائه کنند. در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است که اقساط در قبال ارائه اسناد تجاری به صورت چک و سفته ارائه خواهد شد. اکنون هزینه خرید هر یک میلیون تومان سفته ۳ هزار تومان است و در واقع هر متقاضی خرید خودرو باید ۷۵ هزار تومان برای خرید سفته هزینه کند.

اما مشکل اصلی این نیست، بلکه مشکل زمانی بروز می‌کند که خریدار بخواهد به ازای هر قسط خود یک برگ چک به خودروساز تحویل دهد. گرچه بر اساس اعلام مدیران بانک مرکزی، این امکان وجود دارد که خریداران به صورت چند ماهه چک تحویل دهند، اما حتی اگر این روند را به طور معمول سه ماهه در نظر بگیریم، دریافت کننده وام ۲۵ میلیون تومانی برای بازپرداخت ۷ ساله آن باید ۲۸ فقره چک به خودروساز تحویل دهد.

این در حالی است که هم اکنون دسته چک ۱۰ برگی در بانک‌ها صادر می‌شود و صدور دسته‌ چک‌های ۲۵ برگی و ۵۰ برگی در بانک‌ها با محدودیت‌های جدی مواجه است. از سوی دیگر بانک‌ها رسیدن هر برگ چک به شعبه را ملاکی برای صدور دسته چک جدید قرار می‌دهند و به این ترتیب کسی که چک‌های ضمانت خرید خودرو به روش جدید را ارائه می‌دهد، تا مدت زیادی باید قید دریافت دسته چک جدید را بزند.

کد خبر: 1745

این را نیز بررسی کنید

مدیرعامل بیمه تعاون: تجربه حمایت از «کاراته» موفقیت آمیز بود

شش سال از مراسم معارفه تیم ورزشی کاراته شرکت بیمه تعاون گذشته و از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *