سه شنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۳

طرح کارت اعتباری، خطر تازه‌ای برای نظام بانکی

جزئیات تازه‌ای از طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که قرار است از هفته آینده اجرایی شود، امروز اعلام شده است. این طرح حاوی دو نکته مهم برای نظام بانکی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، منابع این طرح قرار است از محل آزادسازی سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تامین شود. آن طور که وزیر صنعت،‌معدن و تجارت اعلام کرده، منابع ناشی از این محل حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است. بخشی از این منابع به طرح خرید کالا و بخشی به تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خودرو تخصیص می‌یابد.

آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده نرخ سود تسهیلات خرید خودرو ۱۶ درصد است،‌ اما نرخ سود در طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی ۱۲ درصد اعلام شده است. این عدد از آن جهت محل تامل است که چنین تسهیلات ارزان قیمتی برای مصرف کنندگان ارائه می‌شود.

بر اساس اعلام   عباس هاشمی مدیر کل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت،‌ قرار است در اعطای این وام‌ها،  مراحل اعتبار سنجی متقاضیان در بانکها به حداقل برسد. پیش از این بانک‌ها برای پرداخت هر گونه تسهیلات، شروط سختی را به مشتریان تحمیل می‌کردند. یکی از این شروط نداشتن هیچ گونه بدهی معوق در نظام بانکی بود.

آن طور که به نظر می‌رسد دولت برای حل مشکل رکود به شدت به نظام بانکی تکیه کرده است، اما ارائه وام ارزان قیمت با حداقل اعتبار سنجی می‌تواند بانک‌ها را با مشکل عدم بازپرداخت و افزایش مطالبات معوق مواجه کند.

کد خبر: 1704

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *