شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

«پاسارگاد» بهشت بدهکاران بانکی

با وجود آن که هشدارهای بانک مرکزی درباره الزام به احیای مطالبات غیرجاری بانک‌ها ظاهرا جدی به نظر می‌رسد، اما گویا برخی بانک‌ها بدشان نمی‌آید این رقم بیشتر هم بشود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ پیش از این گفته شده که میزان مطالبات غیرجاری نظام بانکی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. گرچه برخی بانک‌ها این رقم را جدی گرفته و حتی برای وصول آن شرکت‌های مستقلی تشکیل داده‌اند، اما برخی بانک‌ها برای وصول این مطالبات چندان عجله‌ای ندارند. در یک مورد حتی مشاهده شده که این عدد برای سال جاری به نسبت سال گذشته با رشد ۵۷ درصدی پیش بینی شده است.

آن طور که در صورتهای مالی بانک پاسارگاد به عنوان پیش بینی شرایط سال جدید آمده، این بانک در پایان سال گذشته بیش از ۱۵۸۰ میلیارد تومان معوقات داشته است. از این رقم بیش از ۹۵۰ میلیارد تومان مربوط به مطالبات مشکوک الوصول است.

بر اساس دستور العمل طبقه بندی دارایی‌های موسسات اعتباری، مطالبات مشکوک الوصول تمامی اصل و سود تسهیلاتی است که بیش از ١٨ ماه از سررسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط آنها سپری شده و مشتری هنوز اقدام به بازپرداخت بدهی خود نکرده است. این بدترین نوع مطالبات غیرجاری است و بانک‌ها تقریبا به وصول آن اطمینانی ندارند.

با وجود این که به صورت طبیعی به نظر می‌رسد بانک‌ها باید در وصول این مطالبات تلاش کرده و یا دست کم از افزایش آنها جلوگیری کنند، پیش بینی‌های بانک پاسارگاد نشان می‌دهد که رقم کل مطالبات در پایان سال جاری دست کم ۵۷ درصد افزایش می‌یابد.

صورت‌های مالی پیش‌بینی حاکی از احتمال افزایش رقم کل مطالبات معوق این بانک به بیش از ۲۴۹۴ میلیارد تومان در سال جاری است. از این رقم ۱۲۵۸ میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول تخمین زده شده است.

پیش از این بانک‌ها معتقد بودند نبود یک سیستم حسابرسی دقیق یا آنلاین و دخالت اشخاص در برآورد وثایق باعث شده که مطالبات غیرجاری بانک‌ها افزایش یابد، اما در روزگار کنونی که بانک‌ها اغلب همه سیستم‌ها را به روز کرده و با دقت مشتریان خود را رصد می‌کنند، افزایش بیش از ۵۰ درصدی مطالبات معوق یک بانک آن هم در یک سال بسیار محل تامل است.

با بخشنامه جدید بانک مرکزی که اجازه می‌دهد بدهکاران بانکی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان از کشور خارج شوند، این احتمال می‌رود که معوقات بانکی با سرعت بیشتری نسبت به قبل افزایش یابد.

 صورتهای مالی

کد خبر: 1682

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *