دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

لطمه قابل توجه کمپین تحریم خرید خودور به صنعت بیمه

کمپین تحریم خرید خودرو نه تنها به خودروسازان ضربه زد، بلکه صنعت بیمه را نیز با زیان قابل توجهی مواجه کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، بر اساس نامه‌ای که مدتی پیش از سوی چهار وزیر دولت به رئیس جمهور نوشته شد، دست کم ۱۰۰ هزار خودرو در انبار خودروسازان مانده‌ است. این نامه البته در نیمه شهریور ماه نوشته شده و  اکنون بیش از ۴۰ روز از نگارش آن می‌گذرد.

اگر حتی هنوز هم همان عدد را معیار محاسبه قرار دهیم، باید بدانیم که رقم قابل توجهی ناشی از فروخته نشدن این خودروها به صنعت بیمه لطمه وارد شده است. به صورت طبیعی همه این خودروها از بیمه نامه شخص ثالث برخوردار بوده‌اند که حق بیمه آن‌ها از مشتریان دریافت خواهد شد. زمانی که این خودروها به فروش نرفته است، به صورت طبیعی حق بیمه آنها نیز به جیب شرکت‌های بیمه نرفته است.

گرچه ترکیب خودروهای به فروش نرفته مشخص نیست، اما می‌توان حق بیمه شخص ثالث آنها را به طور متوسط ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفت. با این حساب دست کم ۸۰ میلیارد تومان حق بیمه شخص ثالث از این محل وصول نشده است.

شرکت‌های بیمه برای دریافت نقدینگی فوری بر روی فروش بیمه‌نامه شخص ثالث حساب باز می‌کنند، اما ادامه کمپین نخریدن خودرو می‌تواند آنها را با چالش مواجه کند. در مجموع نفروختن بیمه‌نامه شخص ثالث می‌تواند پرتفوی کل صنعت بیمه را نیز کاهش دهد.

کد خبر: 1656

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *