دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

کاهش نرخ سود سپرده تصویب شده است

آن طور که اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد،‌ نرخ سود بانکی کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، روز گذشته در نشست رونمایی از بسته اقتصادی جدید دولت  وزیر امور اقتصادی و دارائی،  رئیس کل بانک مرکزی و  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور حضور داشتند. این سه نفر همه اعضای پورای پول و اعتبارند.

بر اساس آنچه در این نشست گفته شد، قرار است تسهیلات تازه‌ای از طریق نظام بانکی ارائه شود که نرخ سود آن به مراتب پایین‌تر از نرخی است که هم اکنون در بانک‌ها دریافت می‌شود.

پرداخت وام خودرو با نرخ ۱۶ درصد آن هم با رقم ۲۵ میلیون تومان و بازپرداخت ۷ ساله شاید یکی از مهمترین این تسهیلات است. پیش از این وام خرید خودرو ۱۵ میلیون تومان و نرخ سود آن ۲۱ درصد بود.

همچنین بانک‌ها مجاز شده‌اند کارت‌های اعتباری را از محل منابع بانک مرکزی که با نرخ ۱۰ درصد در اختیارشان قرار می‌گیرد، با نرخ ۱۲ درصد به مشتریان ارائه کنند. در تمام اظهارات رئیس کل بانک مرکزی از نرخ سودهای پایین‌تر از آنچه هم اکنون در نظام بانکی وجود دارد صحبت شد و تایید دو عضو دیگر شورای پول و اعتبار نیز نشان داد که این اعداد مورد قبول آنهاست.

طبیعی است که با کاهش نرخ سود تسهیلات، نرخ سود سپرده نیز کاهش می‌یابد. شاید گفته نشدن این مطلب در نشست خبری دیروز از آن جهت بود که مسئولان نمی‌خواستند شیرینی این بسته اقتصادی جدید را به کام مردم تلخ کنند.

با این حال جلسه شورای پول و اعتبار که دو هفته پیاپی تشکیل نشده، به احتمال زیاد این هفته برقرار می‌شود تا خبر کاهش نرخ سود سپرده نیز اعلام شود.

کد خبر: 1600

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *