چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

نوبخت: دولت به بانک سپه اعتقاد کامل دارد

ه: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به تلاش های بانک سپه طی سالهای اخیر و نقش آفرینی آن در اجرای پروژه های استراتژیک گفت: دولت به بانک سپه اعتقاد کامل دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه، دکتر محمدباقر نوبخت عملکرد بانک سپه را امیدبخش، سنجیده و واقع بینانه خوانده و گفت: حضور بنده در بانک سپه به عنوان اولین بانک ایرانی، نشان از اعتقاد دولت به این بانک دارد.

سخنگوی دولت با قدردانی از زحمات کارکنان بانک سپه، اظهارداشت: ضمن قدردانی از تلاش های کلیه بانکها و نظام بانکی کشور، به بانک سپه اعتقاد ویژه دارم، چرا که دولت تاکنون از خدمات و حمایت های ویژه این بانک بهره مند بوده است.

نوبخت خاطر نشان کرد: به لحاظ شایستگی بانک سپه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصمیم گرفت ۸ میلیارد دلار، معادل ۲۴ هزار میلیارد تومان منابع مربوط به طرح تنظیم و مهار آبهای مرزی کشور را در این بانک متمرکز کند.

وی افزود: تاکنون گردش مالی ۴ هزار میلیارد تومان از این منابع اجرایی شده و ۲۰ هزار میلیارد تومان بقیه تا سه سال آینده از طریق بانک سپه عملیاتی خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضمن اشاره به نقش آفرینی بانک سپه در خرید تضمینی گندم در سالهای اخیر، خاطر نشان کرد: دولت در ردیف یارانه ویژه گندم، بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است اما با توجه به خرید تضمین گندم در اوایل سال و عدم کفایت وصولی های دولت برای پرداخت مبالغ گندم خریداری شده، از منابع بانکها از جمله بانک سپه استفاده می کنیم.

وی افزود: از اول سال جاری دولت اقدام به خرید تضمینی گندم به ارزش ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان کرده و معادل همین رقم به طرح های عمرانی پرداخته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه میزان پرداختی دولت به طرح های عمرانی در سال جاری بیش از سال گذشته بوده است، اظهار داشت: اگر طی دو سال اخیر، دولت از خزانه مبالغ خرید تضمینی گندم را پرداخت می کرد نمی توانست درخصوص طرح های عمرانی پرداختی داشته باشد. تلاش بانک سپه به خاطر نقش آفرینی در خرید تضمین گندم طی سال گذشته و امسال جای قدردانی دارد.

* نرخ سود بانکی و نرخ ذخیره قانونی کاهش پیدا می کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: برای کمک به خروج از رکود نرخ سود بانکی و نرخ ذخیره قانونی بانکها کاهش می یابد.

دکتر محمدباقر نوبخت در جمع مدیران ارشد بانک سپه ضمن اعلام این خبر، افزود: دولت در بسته جدید اقتصادی خود با علم به اینکه بخشی از منابع نظام بانکی کشور در قالب مطالبات معوق درگیر است با انجام اقداماتی سعی می کند بانکها را برای اجرای سیاستهای پولی دولت توانمند کند.

* کاهش سه درصدی نرخ ذخیره قانونی بانکها

نوبخت ضمن اشاره به نقش نظام بانکی در کمک به اجرای سیاست خروج از رکود همراه با کنترل تورم، در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: اوایل هفته آینده به همراه وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی، اجزا و تفسیر بسته جدید اقتصادی دولت جهت خروج از رکود را برای مردم و بانکها تشریح خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: براساس این بسته اقتصادی، برای تسریع در خروج از رکود اقتصادی از ابزارهای پولی و مالی استفاده خواهد شد.

سخنگوی دولت در این باره افزود: در سیاستهای پولی با کاهش نرخ سود بانکی و تقلیل سه واحد درصدی نرخ سپرده قانونی به بانکها کمک خواهد شد تا بتوانند بهتر به تعهدات خود عمل کنند.

* نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای اداره بدون توافق هسته ای کشور هم برنامه داشتیم، تصریح کرد: دولت با بهبود شاخص های کلان اقتصادی از جمله کنترل تورم و تغییر نرخ رشد اقتصادی از ۷- به ۳ در سال گذشته، پیامی به طرفهای مذاکره کننده مبنی بر تسلیم ناپذیری ایران در مقابل تحریم ها داد.

وی ادامه داد: علی رغم رکود جهانی و کاهش منابع دولت از محل فروش نفت به خاطر پایین آمدن قیمت این محصول، آمارهای مقدماتی مرکز آمار در سه ماهه اول امسال نشان از مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی در کشور دارد.

* تصویب برجام توسط مجلس عاقلانه و سنجیده بود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب برجام را یک اقدام عاقلانه، سنجیده و درست در جهت همیاری با دولت خواند و افزود: فراموش نکنیم این برجام تأیید می کند، ایرانی که در چهار قطعنامه گذشته از حق غنی سازی منع شده بود با تصویب سازمان ملل و همه کشورهای طرف مذاکره در کنار لغو تحریم ها از حق غنی سازی برخوردار است.

نوبخت با بیان اینکه هیچ دغدغه ای برای اجرای این سند تاریخی نیست، اظهار داشت: شرایط مطلوبی فرا روی کشورمان بوده و در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی در رأس مقامات بلند پایه دیپلماتیک و اقتصادی به ایران سفر می کنند و آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک اعلام می کنند.

* حاکمیت شرایط تحریم به کشور تا پایان امسال

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تأکید کرد: مجموعه دولت به این سرمایه گذاران اعلام کرده، زمانی با آنها حاضر به همکاری است که ضمن سرمایه گذاری مستقیم در کشورمان با انتقال تکنولوژی روزآمد، به ایران امکان حضور بیشتر در بازارهای جهانی بدهند.

وی با بیان اینکه ما از چند روز آینده هم قادر به اجرایی کردن برجام هستیم، گفت: اما شرایط تحریم تا اواخر امسال و اوایل سال آینده در کشور وجود خواهد داشت ما باید برای این مقطع زمانی برنامه داشته باشیم.

نوبخت به شرایط ویژه اقتصاد کشورمان اشاره کرد و افزود: تیم اقتصادی دولت برای هر لحظه اقتصادی کشور برنامه داشته و نمی تواند اقتصاد را به حال خود رها کند.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد بسته اقتصادی جدید دولت، اقتصاد کشور را رو به جلو برده و ما شاهد رشد اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم باشیم.

* تقوی نژاد: بانک سپه همگام و همسو با سیاستهای دولت است

مدیرعامل بانک سپه در جمع مدیران ارشد بانک و در حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ضمن تأکید بر رویکرد برنامه-محوری در این بانک تصریح کرد: کلیه فعالیتهای بانک سپه براساس اولویتهای راهبردی هفت گانه ابلاغی وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین برای نقش آفرینی در اقتصاد ملی و بین المللی و همسویی با سیاستهای کلان دولت تنظیم شده است.

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به اقدامات این بانک در جهت خروج از بنگاهداری، تصریح کرد: بانک سپه تنها سهامدار چند شرکت فعال در تولید کالاهای استراتژیک نظیر سنگ آهن، سیمان، نفت، گاز، پتروشیمی، بخش نیروگاهی است.

وی افزود: شرکتهای زیر مجموعه این بانک به لحاظ نسبت بازدهی و شفافیت همواره جزو ده شرکت برتر بورسی هستند.

وی با اشاره به تولید ۷۰ درصد سنگ آهن کشور با مشارکت بانک سپه، خاطر نشان کرد: کاهش ۸۰ درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در ماههای اخیر، شرکتهای تولید کننده این محصول را با مشکل مواجه کرده است.

تقوی نژاد در این باره افزود: کشورهای رقیب ایران در تولید سنگ آهن در کشورهای نظیر چین و برزیل، از دولت یارانه دریافت می کنند در حالی که تولید کنندگان این محصول در کشورمان ۳۰ درصد حق مالکانه پرداخت می کنند.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه در بخش دیگری از سخنان خود، گزارشی از عملکرد بانک سپه در حوزه های مختلف پرداخت و یادآور شد: این بانک در حال حاضر با افتتاح ۳۹ میلیون حساب به بخش قابل توجهی از بزرگترین و مهمترین فعالان اقتصادی خدمات بانکی ارائه می دهد.

وی با اشاره به نقش آفرینی بانک سپه در بخش های مختلف اقتصادی تصریح کرد: این بانک در خدمت دولت و اجرای سیاستهای آن بوده و آماده است در شرایط پس از رفع تحریم، با تکیه بر نیروی انسانی توانمند، با دانش و دارای سلامت اداری خود، بیش از گذشته در خدمت توسعه کشور باشد.

مدیرعامل بانک سپه ضمن قدردانی از مساعدتهای مجموعه دولت در بهبود حقوق کارکنان بانکها، خاطرنشان کرد: کارکنان بانکهای دولتی علی رغم تصوّر عمومی، متناسب با مسئولیتهای خود، حقوق و مزایا دریافت نمی کنند، به همین خاطر انتظار می رود درخصوص حقوق و مزایای کارکنان بانکهای دولتی اقداماتی صورت گیرد.

کد خبر: 1593

این را نیز بررسی کنید

شرق تهران

یک سوم سپرده های بانک سینا، قرض الحسنه است

تازه ترین اطلاعات دریافتی از عملکرد بانک سینا نشان می دهد که یک سوم منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *