چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

عزاداران امام حسین (ع) را بیمه کنید

از فردا شب هیات‌های عزاداری امام حسین (ع)‌ جمع قابل توجهی از مردم را در خود جا خواهند داد. جمعی که به دلایل متعدد مستعد بروز حوادث ناگوار است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، شامگاه ۲۸ بهمن سال ۸۳ مصادف با پنجم ماه محرم، همزمان با برگزاری نماز مغرب و عشا در مسجد ارک تهران، ناگهان این مسجد دچار آتش سوزی مهیبی شد که با توجه به ازدحام جمعیت و مشکل در خروج نمازگران و عزاداران، در این حادثه ۷۸ نفر از عزاداران حسینی شهید و ده‌ها نفر از آنها مجروح شدند.

این حادثه البته نخستین حادثه‌ای نبود که در هیات‌های عزاداری رخ می‌داد. بسیاری از هیات‌ها در مکان‌هایی برگزار می‌شوند که ایمن نیستند. چادرهایی که در خیابان‌ها عزارادان حسینی را دور هم جمع می‌کنند، تکیه‌ها و گاه‌ مساجد و حسینیه‌ها هم به ابزارهای اطفای حریق مجهز نیستند.

این‌ شب‌ها در بسیاری از هیات‌های عزاداری اجاق‌های بزرگی برای پخت غذا تعبیه می‌شود که بسیاری از آنها ایمنی مناسبی ندارند، از همین رو این هیات‌ها محل مستعدی برای بروز حوادثی مانند آتش سوزی یا انفجار گاز هستند.

از سوی دیگر برپایی چادرهایی که تنها به یک داربست فلزی متصل‌اند به منظور برگزاری هیات و یا توزیع غذای نذری، ریسک‌های جدید این ایام هستند. گرچه احتیاط در نصب این سازه‌ها و نیز تدارک دیدن امکانات لازم از جمله وسایل اطفای حریق برای این مکان‌ها لازم است،‌ اما به هر حال بروز حادثه ناگزیر است.

آن چه به تازگی در مسجد الحرام و منا رخ داد،‌ نشان می‌دهد که حتی در امن‌ترین مکان‌ها نیز امکان بروز حادثه صفر نیست و همه باید به فکر چنین مواقعی باشند. از این رو بد نیست شرکت‌های بیمه برای پوشش خطرات احتمالی این حوادث، بیمه‌نامه آتش سوزی کوتاه مدت ویژه ماه محرم را برای هیات‌های عزاداری طراحی کنند. این گونه می‌توان امنیت خاطر بیشتری به عزاداران امام حسین (ع) داد.

کد خبر: 1573

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *