جمعه , ۱۰ آذر ۱۴۰۲

تصویب بازنگری اساسنامه و تغییر ارکان سندیکای بیمه‌گران

جلسه شورای عمومی سندیکای بیمه گران با حضور معاون اتکایی بیمه مرکزی، دبیرکل سندیکا و مدیران عامل شرکت های بیمه روز گذشته ۱۳ مهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه، مینا صدیق نوحی معاون اتکایی و عضو هیات عامل بیمه مرکزی در این جلسه با ارائه گزارشی تحت عنوان “بررسی وضعیت بیمه و بیمه اتکایی کشور در شرایط تحریم و پسا تحریم ” از برنامه های پسا تحریم در بیمه مرکزی خبر داد و گفت: در این سال ها، تحریم علاوه بر سختی هایی چون محدود شدن بازارهای اتکایی جهانی برای صنعت بیمه ایران و به تبع آن انعقاد قرارداد با بیمه گران اتکایی با رتبه پایین و یا فاقد رتبه از موسسات معتبر بین المللی و مشکلات بیمه دریایی و ایجاد محدودیت برای دستیابی به تکنولوژی روز و برقراری ارتباط با بازارهای بین المللی مزایایی چون همدلی و همکاری میان شرکت های بیمه را به همراه داشت.

نوحی با اعلام این مطلب که برخی از کشورهای همسایه به همکاری شرکت های بیمه ایران با یکدیگر برای پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز دوران تحریم غبطه می خوردند، افزود: تحریم ها باعث شد، بیمه مرکزی با اعتماد سازی از شرکت های بیمه، حساب اتکایی ویژه را ایجاد کند و بعد از ۵ سال مقاومت در برابر تحریم ها و انتقال ریسک ها به این حساب، از نظر مالی به سود آوری نیز دست یابیم.

وی با اشاره به پرداخت خسارت ها در این دوران گفت: در سال ۹۳ صنعت بیمه کشور پرداخت خسارت ۴۲ میلیارد تومانی از مجموع ۷ خسارت را تجربه کرد.

معاون اتکایی بیمه مرکزی مجموع حق بیمه دریافتی حساب ویژه اتکایی در ۵ سال تحریم را از بیمه های آتش سوزی، کشتی، هواپیما،نفت و انرژی، باربری و مهندسی و p&I 201 میلیون دلار و خسارت پرداختی را ۵ میلیون دلار اعلام کرد.

وی ریسک زلزله در تهران را بدترین ریسک برای صنعت بیمه کشور دانست و گفت: به همین دلیل برای پوشش ریسک خطرات طبیعی، یک میلیارد یورو پوشش اتکایی خریداری شده است.

همچنین نوحی با اعلام خبر تشکیل کمیته پسا تحریم در بیمه مرکزی از سندیکای بیمه گران درخواست کرد تا نماینده خود را برای حضور در این کمیته معرفی نماید و افزود: بیمه مرکزی در حال حاضر سه برنامه کوتاه مدت(تا پایان سال ۹۴) میان مدت(تا پایان سال۹۵) و بلند مدت(تا پایان برنامه ششم ) را در راستای اقدامات پسا تحریم آغاز کرده است. همچنین بیمه مرکزی پیشنهاد تشکیل صندوق اتکایی ملی را به دولت داده و منتظر نتیجه آن هستیم.

وی در پایان با اشاره به سخنان وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص مثبت کردن تراز اتکایی گفت: بازار ما نباید همیشه واگذارنده باشد، ما باید تلاش کنیم در زمینه صادرات بیمه هم با کارگزارن خارجی وارد مذاکره شویم.

در ادامه جلسه با هدف ارتقاء جایگاه سندیکای بیمه گران در صنعت بیمه و با توجه به افزایش تعداد شرکت های بیمه و ضرورت تجدید نظر در ساختار سندیکا، تشکیل هیات رئیسه سندیکا به نحوی که بخشی از اختیارات شورای عمومی را داشته باشد، مورد تصویب قرار گرفت. این بحث در چارچوب اصلاح اساسنامه سندیکا دنبال و پس از نهایی شدن برای طرح در شورای عالی بیمه به بیمه مرکزی منعکس می شود.

در این جلسه مدیران عامل به مواردی چون، ارتباط مستقیم مثبت شدن تراز اتکایی به تغییر نگاه مسولان کشور نسبت به صنعت بیمه و ضرورت فراهم کردن زمینه رشد این صنعت و ایجاد نهادی برای نظارت بر فعالیت سالم بروکرهای خارجی پرداختند.

همچنین در این جلسه مقرر شد مدیران عامل شرکت های بیمه برای جمع آوری مطالبات از بیمه گران خارجی با نظر بیمه مرکزی به صورت هماهنگ عمل کنند و در همین جلسه دکتر یونس مظلومی مدیرعامل بیمه رازی به ارائه گزارش در خصوص دومین گردهمایی فعالان تجاری ایران- اروپا به میزبانی شهر ژنو سوئیس، با تمرکز بر خدمات بازار مالی و ارتباط تجاری پرداخت.

کد خبر: 1486

این را نیز بررسی کنید

قیمت خودرو

مدیرعامل بیمه ملت عضو هیئت رییسه سندیکای بیمه‌گران ایران شد

علی‌رضا یزدان‌دوست، مدیرعامل شرکت بیمه ملت با رای شورای عمومی به عنوان عضو اصلی هیئت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *