دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

دلار به جای تک نرخی، سه نرخی شد

امروز بسیاری از روزنامه‌ها «دلار ۳۵۰۰ تومان شد» را در صفحه نخست خود تیتر کرده‌اند، در حالی که اطلاعات رسمی از بازار چنین عددی را ثبت نکرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، بانک مرکزی که قصد داشت ارز را تک نرخی کند، این روزها به شدت در مقابل دلالان بازار آزاد آچمز شده است. سیاست افزایش نرخ ارز رسمی تا رسیدن آن به قیمت بازار کاملا شکست خورده و دلار آزاد همپای دلا رسمی در حال افزایش قیمت است.

نرخ بیش از ۳۴۰۰ تومان برای دلار در حالی امروز به راحتی تجربه می‌شود که در سال‌های ۹۰ و ۹۱ این قیمت‌ها به کابوس بانک مرکزی تبدیل شده بود. بانک مرکزی که همواره دلالان را به دخالت در تعیین نرخ ارز متهم می‌کند،‌ مدتی است سامانه‌ای رسمی برای اعلام نرخ ارز در بازار صرافی‌ها راه‌اندازی کرده است.

در این سامانه آنچه دیده می‌شود نرخی است که واقعا با آن معامله‌ای در صرافی‌های مجاز انجام شده و به اعتقاد بانک مرکزی سایر نرخ‌ها صوری است. مروری بر آنچه روز گذشته در این سامانه ثبت شده نشان می‌دهد بیشترین نرخ دلار معامله شده از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر ۳۴۷۹ تومان بوده است. این عدد با آنچه روزنامه‌ها اعلام کرده‌اند ۲۱ تومان فاصله دارد و نشان می‌دهد دلالان هنوز هم این فاصله قیمتی را برای خودشان حفظ کرده‌اند.

اما واقعیت دیگر این است که با راه‌اندازی این سامانه در کنار نرخ ارز اعلام شده از سوی دلالان و نیز نرخ ارز رسمی بانک مرکزی، سیاست بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز نه تنها محقق نشده، بلکه بار دیگر ارز سه نرخی در اقتصاد کشور خودنمایی کرده است.

کد خبر: 1259

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *