شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

دلال‌ها وام‌ بانکی را می‌بلعند

آن طور که اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد، حوزه‌های غیرتولیدی بخش قابل توجهی از منابع بانکی را به خود اختصاص می‌دهند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ جزئیات نحوه تخصیص تسهیلات بانکی در چهار ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد که در این مدت بخش مهمی مانند کشاورزی تنها ۷٫۶ درصد تسهیلات بانکی را جذب کرده است.

مسکن و ساختمان که گفته می‌شود ۱۵۰۰ صنعت مرتبط با آن در کشور فعال‌اند، تنها ۱۰٫۱ درصد منابع را دریافت کرده است. این در حالی است که هم اکنون حوزه ساختمان و مسکن با رکود قال توجهی همراه شده است.

همچنین بخش صنعت و معدن که توانسته‌اند در ایجاد رشد اقتصادی کشور تاثصیر به سزایی داشته باشند، ۳۰٫۲ درصد کل تسهیلات را دریافت کرده‌اند. پیش از این مشخص شده بود که با وجود رشد اقتصادی ۳ درصدی کل، رشد اقتصادی بخش صنایع و معادن ۷٫۲ درصد بوده است.

با همه این اوصاف، دو بخش خدمات و بازرگانی در مجموع ۵۲ درصد منابع بانکی را از آن خود کرده‌اند. بخش بازرگانی به تنهایی ۱۲٫۹ درصد و بخش خدمات ۳۹٫۱ درصد تسهیلات بانکی را در چهار ماه نخست امسال دریافت کرده‌اند. به خوبی مشخص است که تخصیص منابع بانکی به این دو بخش، صنعتگران و فعالان اقتصادی واقعی را با چالش‌های جدی مواجه خواهد کرد.

کد خبر: 1206

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *