دوشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۲

مصداق «دروغ آماری» در گزارش بانک مرکزی

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۴ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۶٫۴ درصد افزایش یافته، در حالی که این مصداق بارز یک دروغ آماری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، اعداد آن زمان معنا پیدا می‌کنند که با هم مقایسه شوند. طبیعی است که شنیدن خبر افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق دریافتی یک کارگر ساده ساختمانی می‌تواند بسیار جالب باشد، اما زمانی که بدانیم میزان حقوق دریافتی او در حالت جدید تنها ۵۰۰ هزار تومان است،‌ در حالی که حداقل هزینه زندگی در ایران ماهیانه دو میلیون تومان برآورد می‌شود، می‌فهمیم که آمار ارائه شده فقط برای ارائه در یک سمینار کارایی دارد.

آن چه بانک مرکزی اعلام کرده نیز از همین نوع است. بنا بر این اعلام، طی ۴ ماه نخست امسال نظام بانکی به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۳۹٫۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات داده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۲٫۱ هزار میلیارد ریال بیشتر است و نشان از رشد ۱۶٫۴ درصدی دارد.

نگاهی به نرخ تورم چهار ماه نخست امسال ادعای بانک مرکزی را زیر سوال می‌برد. بر این اساس نرخ تورم در فروردین امسال ۱۵٫۵ درصد، در اردیبشهت ۱۵٫۵ درصد، در خرداد ۱۵٫۶ درصد و در تیر ماه ۱۵٫۶ درصد بوده است. در واقع متوسط نرخ تورم در این چهار ماه ۱۵٫۵۵ درصد بوده است.

مقایسه این عدد با میزان افزایش ۱۶٫۴ درصدی تسهیلات پرداختی نظام بانکی، نشان می‌دهد میزان واقعی افزایش تسهیلات پرداختی در نظام بانکی تنها ۰٫۸۵ درصد است و مابقی آن ناشی از تورم طبیعی موجود در کشور است. این می‌تواند مصداقی برای «دروغ آماری»‌ باشد.

کد خبر: 1170

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *