چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

سود سرگیجه‌آور بانک‌ها از ته مانده حساب مردم

تا مدتی پیش که جزئیات تعداد حساب‌های بانکی موجود در کشور فاش نشده بود، نوشتن چنین گزارشی تقریبا غیرممکن بود، اما امروز خیلی راحت می‌توان محاسبه کرد که بانک‌ها چقدر از ته مانده حساب مشتریان خود سود می‌برند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ مدتی پیش که اظهار نظر یک مقام مسئول درباره احتمال سوء استفاده گسترده از حساب‌های بانکی بدون شماره ملی خبر ساز شد، عبدالمهدی ارجمندنژاد مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی جزئیات به روز و تقریبا بی‌سابقه‌ای از تعداد حساب‌های بانکی را اعلام کرد.

به گفته او و برابر آخرین آمار اخذ شده از بانک ها و موسسات اعتباری در پایان تیر ماه سال جاری، کل حساب‌های بانکی بالغ بر ۴۱۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۲۱۶ حساب است. این عدد البته به جز حساب‌هایی است که مردم در موسسات غیرمجاز و یا صندوق های قرض الحسنه دارند.

امروز دیگر کمتر بانک یا موسسه اعتباری وجود دارد که برای افتتاح هر نوع حساب بانکی کمتر از ۱۰ هزار تومان از مشتری دریافت کند. همچنین حداقل موجودی لازم برای شرکت دادن حساب‌های قرض‌الحسنه در قرعه کشی، ۵۰ هزار تومان است.

گرچه بسیاری از دارندگان حساب‌های بانکی متعدد، اغلب با یک یا چند حساب بانکی معدود خود کار می‌کنند، اما برای جلوگیری از بسته شدن حساب خود معمولا حداقل موجودی را در آن نگه می‌دارد. با این فرض که در هر حساب بانکی حداقل ۵۰ هزار تومان موجودی بلا استفاده باشد، می‌توان گفت دست کم ۲۰ هزار میلیارد تومان ته مانده یا رسوب حساب‌های بانکی است.

این عدد تقریبا در نظام بانکی کشور همیشه ثابت است و صاحبان حساب برای برداشت آن هم اقدامی نمی‌کنند، بنابراین می‌توان آن را یک سپرده بلند مدت برای بانک‌ها دانست. با احتساب سود سالیانه ۲۰ درصد برای چنین سپرده‌ای، می‌توان گفت که سود ناشی از آن برای نظام بانکی سالیانه ۴ هزار میلیارد تومان است. این سود یک دریافتی کاملا خالص و بدون دردسر است که بانک‌ها از آن حداکثر استفاده را می‌کنند.

کد خبر: 961

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *