دوشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۲

افزایش رقم وام مسکن دولت را نگران کرده است

در حالی که مردم همواره نسبت به کم بودن میزان وام مسکن در پایتخت گلایه داشته و دارند، اما ظاهرا این اقدام یک سیاست از پیش تعیین شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، گرچه طی چند سال اخیر رقم وام مسکن افزایش‌هایی داشته، اما این انتقاد از سوی مردم مطرح بوده که وام مصوب فقط برای خرید خانه در شهرهایی غیر از تهران مناسب است.

در حال حاضر متوسط قیمت یک متر خانه در تهران حدود ۴ میلیون تومان است و با وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی فقط می‌توان ۲۰ متر خانه در پایتخت خرید. این در حالی است که چنین رقمی می‌تواند در برخی شهرهای نه چندان کوچک و مراکز استان‌های دیگر مردم را صاحب خانه‌های ۱۰۰ متری کند.

اما چرا دولت علاقه‌ای به افزایش رقم وام مسکن در تهران ندارد؟ یکی از علل این تصمیم می‌تواند کمک به خروج مردم از تهران باشد. در واقع وقتی کسی نقدینگی لازم برای خرید خانه در تهران را ندارد، ممکن است به خرید خانه در زادگاهش ترغیب شود و در نهایت به همان جا کوچ کند.

با این حال انتشار گزارشیاز سوی وزارت راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت نشان می‌دهد که دولت نسبت به عدم افزایش وام مسکن سیاست مشخصی دارد. در این گزارش آمده است: «مجموع تجربیات جهانی نشان می‌دهد کشورهایی که وام‌های بیشتری برای خرید مسکن به شهروندان پرداخت می‌کنند، بیش از کشورهایی که کمتر این تسهیلات را در اختیار شهروندان می‌گذارند، در دوران رکود اقتصادی با بحران‌های پیچیده در زمینه املاک و مستغلات رو به رو می‌شوند.»

این گزارش می‌‌افزاید: سیستم بانکداری از عوامل مهم در روند توسعه شهرهای بزرگ است.

کشور ما هم در حال حاضر با رکود عمیقی در حوزه مسکن دست و پنجه نرم می‌کند. گرچه برخی کارشناسان معتقدند افزایش وام مسکن، راه‌اندازی لیزینگ مسکن یا ارائه تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک‌های خصوصی می‌تواند این رکود را از بین ببرد، اما گزارش وزارت راه و شهرسازی حکایت از این دارد که نگرانی بلند مدت دولت مانع از موافقت آن با افزایش وام مسکن است.

کد خبر: 889

این را نیز بررسی کنید

خوش کیش: امکان استفاده از ظرفیت اتکایی «کشورهای دوست» وجود دارد

مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین معتقد است تحریم ها به خوبی توانسته است قدرت مدیریت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *