پنج شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲

مزایای اجرای بسته اعتباری بانک صادرات

​مدیر عامل بانک صادرات ایران در سمینار نقد و بررسی قوانین و مقررات بانکداری ایران با رویکرد اسلامی که با حضور معاون اقتصادی بانک مرکزی، مدیران، کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی و بانکی در بانک مرکزی برگزار شد فرآیند تامین مالی واحدهای تولیدی به روش حمایتی در بانک صادرات ایران را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانک و بیمه،‌ اسماعیل لل‍ه گانی مدیر عامل این بانک که به عنوان یکی از سخنرانان سمینار پشت تریبون قرار گرفت با اشاره به نقش بانکها در تامین و تجهیز مالی واحدهای تولیدی گفت: بخش قابل توجهی از دارایی در اختیار بانکهاست که آنرا در مسیر حمایت از واحدهای تولیدی و تجهیز مالی آنها بکار می برند و به دلیل فقدان بازارهای مالی گسترده این وظیفه سنگین بر دوش بانکها گذاشته شده است.

وی با بیان اهمیت نقش تورم در نرخ سود بانکی افزود: براساس منطق اقتصادی میزان تورم رابطه مستقیمی با سود دارد که در اقتصاد ایران موضوع هماهنگی نرخ تورم و سود بانکی از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

او تصریح کرد: نرخ بهره بانکی در عملکرد اقتصادی کشورها موثر است و تغییر در نرخ بهره بانکی باید مبتنی بر بررسی جامع و همه جانبه آثار و پیامدهای آن به منظور انطباق با استراتژی های ملی و اقتصادی کشور باشد.

لل‍ه گانی با اشاره به اثرات کاهش نرخ سود بانکی گفت: بهترین مدلی که بتواند به طور خودکار ارتباط بین نرخ سود بانکی و نرخ بازدهی سرمایه و نرخ تورم را ایجاد نماید مشارکت واقعی سپرده گذاران در سرمایه گذاری هاست.

وی یادآور شد: در ایران نرخ سود بانکی از تقاطع عرضه و تقاضای منابع مالی تعیین نمی گردد، بنابراین نرخ سود بانکی نمی تواند نقشی در تجهیز منابع و تخصیص کارآی منابع همانند اقتصادی های مبتنی بر بازار ایفا کند.

لل‍ه گانی در ادامه فرآیند تامین مالی واحدهای تولیدی به روش حمایتی در بانک صادرات ایران را تشریح و هدف و رویکرد بانک از ارایه این روش را تامین مالی واحدهای تولیدی برشمرد و تاکید کرد با اجرای آن می توان در آینده شاهد رونق و توسعه بیشتر در واحدهای مولد بود.

شایان ذکر است چهارمین همایش از سلسله همایش های نقد و بررسی قوانین، مقررات و نظام بانکداری ایران با رویکرد اسلامی با موضوع مسائل و موضوعات ویژه در بانکداری اسلامی به مدت سه روز برگزار و مباحث و مطالبی در خصوص نگاهی به تحولات پولی و بانکی اخیر، تعیین نرخ سود بانکی، سیاست های پولی، ابزارها و شیوه های تعامل با بانک های بین‌الملل وغیره ارائه شد.

کد خبر: 843

این را نیز بررسی کنید

برگزاری مسابقه «۹۵ سال همراهی» با جوایز میلیونی

به مناسبت گرامیداشت نود و پنجمین سالروز تأسیس بانک‌ملی‌ایران‌، مسابقه‌‌‌ای با عنوان «۹۵ سال همراهی» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *