شنبه , ۸ مهر ۱۴۰۲

دلالان ارز دست بانک مرکزی را خواندند

درست از زمانی که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده‌اند تک نرخی کردن ارز با نزدیک کردن قیمت آن در بانک مرکزی به قیمت بازار مد نظرشان است، قیمت دلار در بازار هم رو به افزایش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک و بیمه، ناتوانی بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز باعث شده که بهترین روش برای تحقق ادعای ارز تک نرخی به کار گرفته شود؛ یعنی افزایش نرخ دلار تا سطح نرخ بازار. این روش هم ایده تک نرخی کردن ارز را محقق می‌کند و هم کسری بودجه دولت ناشی از پایین بودن نرخ ارز را جبران می‌کند.

با این حال دلالان ارز دست دولت را خوانده‌اند. در حالی که با نزدیک شدن به پایان مذاکرات هسته‌ای و آغاز امیدهای برای باز شدن فضای اقتصادی، نرخ دلار رو به کاهش گذاشته بود، اما تلاش بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز خیلی زود به یاس تبدیل شد.

این فرایند از زمانی آغاز شد که دلالان دست بانک مرکزی را در افزایش تدریجی نرخ دلار رسمی خواندند. بانک مرکزی تصور می‌کرد با افزایش روزانه ۳ تا ۵ ریالی نرخ دلار، کسی متوجه این اقدام چراغ خاموش برای رساندن نرخ رسمی دلار به نرخ بازار نمی‌شود.

با این حال روند حرکت نرخ دلار در بازار آزاد نشان می‌دهد درست از اواخر تیرماه نرخ دلار در بازار دوباره افزایشی شده است. آن روزها دلار ۳۲۲۵ تومانی به بانک مرکزی نوید این را می‌داد که همه چیز در نزدیگی ۳ هزار تومان تثبیت خواهد شد، اما این روزها دلالان بار دیگر قدرت خود را نشان داده‌اند.

امروز نرخ دلار در بازار آزاد از ۳۳۵۰ تومان هم عبور کرد، در حالی که نرخ رسمی آن در بانک مرکزی تا ۳ هزار تومان هنوز ۱۷ تومان فاصله دارد.

dolaar

کد خبر: 848

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ضریب نفوذ بیمه «محرمانه» شد

با درخواست بیمه مرکزی، مهمترین شاخص عملکرد صنعت بیمه که «ضریب نفوذ بیمه» خوانده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *